An evaluation of English for tourism curricula taught in tourism and hotel management programs of Sivas Cumhuriyet and Tokat Gaziosmanpaşa universities
Sivas Cumhuriyet ve Tokat Gaziosmanpaşa üniversitelerinin turizm ve otel işletmeciliği programlarında uygulanmakta olan turizm İngilizcesi müfredatının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 323524
  2. Yazar: NURAY ŞİMŞEK AKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma Sivas Cumhuriyet ve Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitelerinin Turizm ve Otel İşletmeciliği programlarında uygulanmakta olan Turizm İngilizcesi müfredatının değerlendirilmesi amacıyla yürütülmüştür. Değerlendirmede Özel Amaçlı İngilizce Eğitimindeki modern yaklaşımlar, Mesleki İngilizce Eğitimi ile ilişkili sonuçlar da elde etmiş olan turizm alanında daha önce yapılmış çalışmalar ve bu dersi alan öğrencilerin ve dersi veren İngilizce okutmanlarının uygulanmakta olan Turizm İngilizcesi müfredatına ilişkin görüşleri temel ölçüt olarak alınmıştır.Araştırmanın katılımcılarını Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nin Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünde okumakta olan 46 önlisans öğrencisi, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünde okumakta olan 101 lisans öğrencisi ve yine bu iki üniversitede Turizm İngilizcesi derslerine girmekte olan 4 İngilizce okutmanı oluşturmaktadır.Araştırmada iki tür araç kullanılmıştır: öğrencilerle yapılan anket çalışması ve okutmanlarla yapılan görüşmeler. Anketin amacı öğrencilerin Turizm İngilizcesi müfredatının farklı yönlerine ilişkin algılarını belirlemek, okutmanlarla yapılan görüşmelerin amacı ise onların Turizm İngilizcesi derslerine ve öğrencilerine ilişkin görüşlerini belirlemekti.Araştırma sonucunda ortaya çıkan bulgulardan bazıları şu şekildedir: Öğrenciler Turizm İngilizcesi derslerinin gerekliliğine inanmakta ve İngilizcelerini geliştirmek konusunda hevesli bir tutum sergilemektedirler. Buna karşın İngilizce hazırlık sınıfına devam etmiş olmanın veya en az orta seviyede İngilizce biliyor olmanın bu derste başarılı olmak için gerekli olduğunu da düşünmektedirler. Araştırma sonuçlardan bir diğeri ise Turizm İngilizcesi okutmanlarının ders yılı başında İhtiyaç Analizi yapmadığı ve dolayısıyla öğrencilerin gerçekte öğrenmeye ihtiyaç duydukları ve öğrenmek istedikleri konularla öğrenmekte oldukları arasında bir tutarsızlık söz konusu olduğu yönündedir.
Özet (Çeviri)
The present study was conducted to evaluate English for Tourism curricula taught in tourism and hotel management programs of Sivas Cumhuriyet and Tokat Gaziosmanpaşa Universities. The main criteria for the evaluation were the modern approaches to Teaching English for Specific Purposes in the world, previous researches conducted in the field of tourism which also had revealed some issues related to Teaching Occupational English and the students? and English instructors? thoughts about curricula implemented in these universities.The participants of the research included 46 associate?s and 101 bachelor?s degree university students studying Tourism and Hotel Management at Sivas Cumhuriyet University and Tokat Gaziosmanpaşa University and 4 English instructors teaching English for Tourism at these universities.Two types of instruments were used: a questionnaire with students and an interview with English instructors. The questionnaire collected data to determine learners? perceptions about different features of the English for Tourism course they were taking. The interview questions gathered information regarding the perceptions of the Tourism English instructors about English for Tourism lessons and their students.Briefly the results revealed that students believe in the necessity of English for Tourism lessons; they are eager to improve their English; but they also feel that English preparatory class or having at least medium level of English are necessary to be successful in this lesson. It was also observed that English for Tourism instructors do not do a needs analysis at the beginning of the course, which result in some inconsistencies between what students really want and need to learn and what is being taught to them.