Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi resim atelye dersi deneysel uygulamaları
  1. Tez No: 32369
  2. Yazar: MEHMET ERBİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜNİRE İZGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
11 ÖZET Bu çalışma Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim Atelye Dersi Deneysel uygulamalarını içermektedir. Hazırlık sınıfında bir yıl süre ile Temel Sanat Eğitimi Dersi al maktadırlar. Resim Atelye Dersi Hazırlık sınıfından sonra başlamaktadır ve bu ders haftada dört saat olmak üzere beş dönem uygulanmaktadır. Resim Atelye Dersi Taslak Programı doğrultusunda uygulamaların deneysel olarak yapılması esasına dayanır. Uygulamalarda, araştırma ve denemelere dayalı bir yöntem kullanılmıştır. Gerektiği kadar bilginin, gerektiği zamanda verilmesi amaçlanmış ve öğrencinin belirlenen konulara yönlendirilmesi esas alınmıştır. Ancak bu yol izlenirken teknik bilgiler de verilmiştir. Uygulamalar doğrultusunda sanat tarihi ve sanat bilgileri çağdaş yaşamın gereklerine göre verilmiştir. Bu nedenle basit ve tekdüze uygulamalar yerine, öğrenciler yaptıkları çalışmalarda kendi kişiliklerini yansıtmaları yönünde cesaretlendirilmişlerdir. Bu çalışmalarda çevreye duyarlılık en önemli nitelik olarak düşünülmüştür. Böylece öğrencide araştıran, gözlemleyen, deneyen, farklılığı ayırdedebilen kişilik gelişmesi amaçlanmıştır. Bu yöntem beşinci dönem sonuna kadar sürdürülmektedir. Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm sanat eğitiminde amaç ve ilkeler, iki; okullarımızda sanat eğitimi ve belirli sanat eğitimi türleri, uygulamalarında öğrencinin gelişme süreci, bölüm üçde 14-18 yaşınIll psiko-fizyolojik gelişmeleri gözönüne alınarak Resim Atelye Dersin- deki İletişim, eğitim ve gelişme süreci gözlenir. Ayrıca yaratıcılığın ön plana çıkarılmasına çalışılır. Sonuç olarak Resim Atelye Dersi ile estetik duygu ve duyarlılığın geliştirilmesi amaçlanmıştır. Yaratıcı ve üretken niteliklere sahip kişilerin yetiştirilmesi, sanat eğitimi ve buna uygun ortamın yaratılması ile sağlanabilir. Öğrenciler bu ortamda yaratıcılıklarını rahatlıkla gösterebilirler. Bölüm dörtte uygulama sırasında ve sonrasında kapsamlı bir değerlendirme esas alınmıştır. Bu bir bakıma analiz ve eleştirmedir. Bölüm beş, bu araştırmanın sonuç ve önerilerini kapsamak tadır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This work involves the experimental applications of the painting Art Studio of the Anatolian Highschool of Fine Arts. The students take courses of Basic Arts Training in the prep classes. Painting courses start after the prep clases as four hours a week in five terms. Painting course is based on the principle of experimental applications in accordance with the“model programme”. In the applications, the students are directed to have experimental work, research and trial methods. The aim is; to provide sufficent knowledge, when it requires and the students are directed to the predetermined subjects, besides, the technical knowledge is given. By the help of this application, History of Art and Science of Art are given according to the necessity of contemporary living. For this reason, the students are encouraged to develop their own personality in their work, instead of having them do monotonous and ordinary work. The sensitivity towards the environment is regarded as one of the most important part of this work. By this way, to train the students in a way that they are observing, experimenting and realising the differences are aimed. This method is continued until the end of 5 term. This work contains five sections.In the first section, the aim is to determine the purposes and principals of teaching of Art. In the second section; the situation of art and its variations in our schools are observed. In the third section, the psycho -physiologic situations of the teanagers, in Art Studio Classes are observed. At the same time, discovering the creativeness of the students is another target. As a result of this, the lesson of Art Studio is considered that it improves the feeling of esthetics and sensitiveness. To train and educate the students who are productive and creative requires suitable art teaching and suitable circumstances. Thus, the students can show their creativeness easily. In the fourth section, a detailed evoluation is aimed, during and after the application. In a way, this method is a kind of analysis and criticism. The fifth section contains the results of this work and suggestions about it.