A macro-pragmatic stylistic frame work for fictional and non-fictional text-type identification
  1. Tez No: 32384
  2. Yazar: ALEV BULUT KERİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM KANTARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışma yazınsal ve yazınsal olmayan metin türlerinin ayırımı ve incelenmesinde kullanılabilecek bir kullanım- biçembilimsel kuram ve uygulama zemini oluşturmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Dört bölümden oluşan çalışmanın giriş bölümünde çalışmanın amacı ve kapsamının yanısıra öne sürülen varsayım ile biçem ve metin çalışmalarının kısa bir geçmişine yer verilmiştir. İkinci bölümde metindilbilim içerisinde kullanım- biçembilimsel bakış açısının oluşumu ele alınmış, sırasıyla bu dil bil imsel gelişmeyi hazırlayan kuramsal görüşler gözden geçirilip büyük ölçekli kullanım-biçembilimsel yaklaşımın yazınsal ya da yazınsal olmayan metin türlerinin ayırımında nasıl kullanılabileceği tartışılmıştır. Üçüncü bölüm tümüyle bir önceki bölümde önerilen büyük ölçekli kullanım-biçembilimsel taslakların iki yazınsal (kısa öykü ve roman), iki de yazınsal olmayan (haber analizi ve haber) metin türünden örnekler üzerinde denenmesine ayırılmıştır. Sonuç bölümünde çalışmanın amacı ve kapsamı hatırlatılıp uygulama sonuçları maddeler halinde sıralanmıştır. Kısa öykü ve romanı yazınsal öykü, haber ve haber analizini ise yazınsal olmayan öykü yapan“tanımların unsurları”nın nitelikçe değil nicelikçe, yani herbir unsurun gerçekleşme oranı açısından değişiklik gösterdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out for the purpose of establishing a macro-pragmatic stylistic framework for fictional and non-fictional text-type identification. The introduction chapter presents the purpose and the scope of the study and the hypothesis along with a brief background to the study of styles/text types. The second chapter deals with the establishment of the pragmatic stylistic focus in text studies reviewing the background preparing the emergence of this linguistic notion, introducing the micro and macro pragmatic scopes of text-studies and finally focusing on the macro-pragmatic stylistic approach and how it is developed into frameworks for fictional and non-fictional text-type identification. The third chapter is devoted to the application of the macro-pragmatic stylistic frameworks suggested in the previous chapter to two fictional, two non-fictional text- types. Each section of analysis concludes with the overall findings reached as a result of the analyses done with fictional (short story, novel) and non-fictional (news report, news analysis and news commentary) text-samples. The concluding chapter touches back upon the purpose and the scope of the study along with a detailed list of findings of the macro-pragmatic stylistic analyses done in the previous chapter.