Planlı kalkınma ve halkla ilişkiler
- Tez No: 32417
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ TORTOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
131 TEZ OZETI Bu çalışmada kalkınma planlan ile halkla ilişkiler arasındaki ilişkiyi Türkiye örneğinde ele almaya çalıştım. Amaç, halkla ilişkilerin, başarılı bir kalkınma planlamasının aracı olarak kullanıp kullanılmayacağını, hal böyle ise bunun derecesini değerlendirmekti. Birinci bölümde, halkla ilişkilerin evrimine, bunun nasıl tanımlanmış olduğuna ve benzerleri olan propaganda ve reklamdan farklılıklarına kısa bir gözatış bulunmaktadır. Demokratik değerlerin, pazar ekonomisi prensiplerinin ve gelişmiş iletişim tek nolojisinin artan öncelikleri vurgulanmıştır. İkinci bölümde kalkınma planlamasının genel çerçevesi önce tarihsel bir anlayışla, sonra çağdaş boyutlarıyla ortaya konulmuştur. Bilahare planlama faaliyetleri ve bunun çeşitli şekilleri ile halkla ilişkiler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde kalkınma planlarına halkla ilişkilerin etkisi ve bunların başarısı, 193 Olardan itibaren Türk planlama faaliyetleri çerçevesinde çözümlenmiştir. Türkiye'de, bu konuda inişler ve çıkışlar olduğu, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarının etkili halkla ilişkilerin daha başarılı örneklerini verdiği tesbit edilmiştir. İzleyen yıllarda Türkiye'de planlamanın rolü ile birlikte, bu planların Türk kamuoyuna tanıtılmasında halkla ilişkilerin kul lanımı da azalmaktadır.132 Sonuç bölümünde, Türkiye'de sahip olduğumuz demokratik düzen içinde halkla ilişkilerinin bir kamu bilgilendirme aracı olarak etkili şekilde kullanımına ilişkin olarak bazı tesbitler yapmakta ve önerilerde bulunmaktayım.
Özet (Çeviri)
129 THESIS ABSTRACT Li this study, I tried to deal with the relationship between development plans and public relations in the particular case of Turkey. The aim was to ascertain whether and to what degree public relations could be used as an instrument of successful development planning. In the first part, there is a brief over-wiev of the evolution of public relations, of what it has been defined to be and how it differs from its close in: propaganda and advertising. The impact of the increasing prevalence of democratic values, principles of market economy and developed communication technologies is emphasized. In the second part, the general framework of development planning is set out, first in a historical sense, then in contemporary terms. The relationship of public relations and its role in various types of planning activities are then reviewed. In the third and last part, the effect of public relations in development plans and their success is analyzed in the framework of Turkish planning activities since the 1930's. It is discovered that there have been ups and downs in this regard in Turkey, with the early years of the Turkish Republic giving more successful demonstrations of effective public relations. In latter years, as the role of planning in Turkey dwindles, so does the employment of public relations in the promotion of these plans with the Turkish public.130 In the concluding section, I make certain observations and offer some suggestions as to the effective use of public relations as an instrument of public enlightenment in the democratic setting that we have in Turkey.