Ameliyathanede hasta güvenliğine ilişkin ameliyathane hemşiresinin rolü
The role of the perioperative nurses regards to patients safety in the operation room
  1. Tez No: 324195
  2. Yazar: AYŞEGÜL GÜREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN KANAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Gürel, A. (2012). Ameliyathanede Hasta Güvenliğine İlişkin Ameliyathane Hemşiresinin Rolü. Haliç Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Hemşirelik A.D. Yüksek Lisans Tezi. İstanbulAraştırma, ameliyathanede hasta güvenliğine ilişkin ameliyathane hemşiresinin rolünü belirlemek ve gerekli eksikliklere yönelik düzenlemelere veri oluşturarak rehberlik etmesi amacı ile planlandı. Tanımlayıcı tipteki çalışma Ocak ? Nisan 2012 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Ameliyathanelerinde çalışan 80 hemşire ile yapıldı.Veriler literatür doğrultusunda araştırmacı tarafından geliştirilen soru formu ile elde edildi. Veri analizinde elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 17.0 programı kullanılarak değerlendirildi. Verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotları (Sayı, Yüzde, Ortalama, Standart sapma) kullanıldı. Niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki grup arasındaki farkı Mann Whitney-U testi, ikiden fazla grup durumunda parametrelerin gruplararası karşılaştırmalarında Kruskal Wallis H-Testi kullanıldı.Hemşirelerin % 40'nın 30-39 yaş grubunda, % 58,8'nin önlisans mezunu, % 11,3 Sorumlu hemşire % 88,8'nin diğer hemşirelerden oluştuğu, % 26,3'nün 21 yıl ve üstü mesleki kıdemi bulunmaktadır. % 87,5'nin haftalık 40 saat çalıştığı, % 75'nin sürekli gündüz çalıştığı, % 78,8'nin ameliyathanede çalışmasının kendi isteği olduğu, % 58,8'nin hasta güvenliği ile ilgili bilgisinin olduğu, % 71,3'nün hasta güvenliği ile ilgili eğitimi hemşirelik eğitimi sırasında aldığı görüldü.Araştırmaya katılan ameliyathane hemşirelerinin hasta güvenliğine ilişkin tutum düzeylerinin ortalamaları incelendiğinde; hemşirelerin güvenli cerrahi bilinçleri boyutu ortalaması 3,436 ± 0,576; hasta zararını önlemeye yönelik koruyucu önlemler boyutu ortalaması 3,192 ± 0,721; ameliyathane kalite standartlarını belirleyici faktörler ortalaması 2,919 ± 0,801 olarak bulundu. Buna göre; 30-39 yaş aralığındaki ameliyathane hemşirelerinin hemşirelerin güvenli cerrahi bilinçleri puanı, 20-29 yaş aralığındaki ameliyathane hemşirelerinin hemşirelerin güvenli cerrahi bilinçleri puanından yüksek bulunmuştur.(p=0,019
Özet (Çeviri)
Gürel, A. (2012). The role of the perioperative nurses regards to patients safety in the operation room. Golden Horn University, Institute of Health Sciences, Department of NursingThis research was planned to determine the role of the perioperative nurses regards to patients safety in the operating room accordingly to guide the necessary arrangements considering the insufficiencies in patients safety protocols by providing sufficient data. Between January 2012 and April 2012, eighty nurses were involved in this descriptive study from Istanbul University Faculty of Medicine. Data was captured using a questionnaire developed by the researcher taking the literature into consideration. The data was analyzed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) program for Windows 17.0. During the analysis descriptive statistical methods (number, percentage, mean, standard deviation) were used. The quantitatively two groups were compared using Mann-Whitney-U test and in the case of more than two groups Kruskal-Wallis H-Test was used.In the analysis, 40% of all the nurses involved in the study were in the 30-39 age group, 58.8% of the nurses were undergraduates, 11.3% of the nurses were nurse-in-charge, 88.8% of the nurses were other nurses, 26.3% of the nurses had seniority of 21 years and above. 87.5% of the nurses were working 40 hours per week, 75% of the nurses were working only during the day time, 78.8% of nurses stated that working in the operating room were their own choice, 58.8% of the nurses had accurate information on patient safety and 71.3% of the nurses gained the information on patient safety during their nursing education.In the study, we analysed the attitudes of perioperative nurses towards patients safety; defined between 0 (do not know at all) and 5 (know very well). The average awareness score on surgical safety procedures was 3.436 ± 0.576, the average awareness score on protective measures to avoid harming patients was 3.192 ± 0.721 and the average knowledge score on quality standarts of operation rooms was 2.919 ± 0.801. According to the analysis, the awareness score on surgical safety procedures were higher in 30-39 age group compared to 20-29 age group (P = 0.019