Ameliyatnane hemşireleri ile cerrahi hemşirelerinin kişilik özelliklerine göre iş doyumu
Determining job satisfaction according ti peronality traits of surgery clinic nurses and operating room nurses
- Tez No: 324194
- Danışmanlar: PROF. NECMİYE SABUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Araştırma, cerrahi kliniği servis hemşireleri ile ameliyathane hemşirelerinin kişilik özellikleri ile iş doyumu arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı.Ocak-Nisan 2011 tarihlerinde İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanelerinde cerrahi klinikleri ve ameliyathanelerinde çalışan araştırmaya katılmaya gönüllü toplam 300 hemşire araştırmanın örneklemini oluşturdu.Veri toplama aracı olarak; sosyo-demografik özellikleri, sosyotropik / otonomik kişilik özellikleri ölçeği ile Minnesota iş doyum ölçeği kullanıldı.Çalışmada istatistiksel analizler NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 paket programı ile yapıldı. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikler için sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma, bağımsız değişkenlere göre iş doyumu, Sosyotropi ve Otonomi ölçeği puanlarının karşılaştırılması için bağımsız gruplarda t testi, Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis analizi (ileri analiz olarak Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U ve Tukey HSD) kullanılmıştır. İş doyumu puanları ile sosyotropi ve otonomi puanları arasındaki ilişki Pearson korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was done to determine the relationship between the surgical clinic nurses and the operating room nurses personality traits and job satisfaction.A total of 300 nurses, who working in surgical clinics and operating rooms of hospitals in İstanbul University Faculty of Medicine between January and April 2011, were participated in the survey.Socio-demographic characteristics, personality trait scale of the sociotropic/autonomic and Minnesota job satisfaction scale were used to collect data. Statistical analyses were performed by NCSS ( Number Cruncher Statistical System ) 2007 package program in the study. For evulation of data: in order to descriptive statics `?number, percent, standart deviation, job satisfaction as independent variables ??; in order to compare scores of sociotropy and autonomy `?t test for independent samples, Mann Whitney U test and Kruskal Wallis analysis (Bon Ferroni corrected Mann Whitney U test and Tukey HSD as further analysis)?? were used. The relationship between sociotropy and autonomy scores with job satisfaction scores were evaluated by Pearson correlation analysis. The level of statistically significance was considered (p< 0,05).As a result of the research in general, no statistically significant difference between autonomy point average was determined between operating room nurses and surgical nurses (p >0,05).