Üriner inkontinanslı kadınlarda yaşam kalitesi ve sağlık arama davranışları
Quality of life and health seeking behaviors of women with urinary incontinence
- Tez No: 324197
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE KIZILKAYA BEJİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmamız, üriner inkontinansı olan kadınlarda yaşam kalitesinin etkilenme durumunu ve kadınların sağlık arama davranışlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır.Araştırmamızın örneklemini, Kasım 2011 ? Şubat 2012 tarihleri arasında İstanbul ili' ne bağlı, Bağcılar ilçesinde yaşayan 20 yaş ve üzeri üriner inkontinansı olan 292 kadın oluşturmaktadır. Veriler, sosyo- demografik özellikleri, jinekolojik, obstetrik öyküsü, genel sağlık durumu ve kadınların üriner inkontinansa yönelik sağlık arama davranışlarına yönelik geliştirilen anket formu ve Urogenital Distres Envanteri (Urogenital Distress Inventory- UDİ) ve İnkontinans Etki Soru Formu (Incontinence Impact Questionnaire- IIQ) ile ev ziyaretleri yapılarak, karşılıklı görüşme yöntemiyle toplanmıştır.Yaş ortalaması 38,55±13,442 olan kadınların % 66,4'ünün üriner inkontinans şikayetinden dolayı doktora başvurmadığı belirlenmiştir. Bu kadınların doktora başvurmama nedenleri arasında en fazla, önemsememe (% 29,5), vakit bulamama (% 15,1), çekinme/ utanma (% 9,9), normal olarak düşünme (% 9,6) yer almaktadır.Çalışmamızda kadınların üriner inkontinansa yönelik aldıkları önlemler ise; bilinmeyen yerlerde hemen ulaşılabilecek bir tuvalet arama (% 69,5), sık sık iç çamaşırını değiştirme (% 60,6), ped, bez, pamuk vb. kullanma (% 57,2), ayakları sıcak tutma (% 46,2), sık sık tuvalete gitme (% 36) olduğu belirlenmiştir.Kadınların en fazla sık idrara çıkma ve stres inkontinans şikayetinin olduğu belirlenmiştir(p>0,05). UDI-6 ölçeği altboyutlarından UDI-6 İritatif/urge semptomlar alt boyut puan ortalamalarının 36,315±15, stres semptomlar alt boyut puan ortalamalarının 32,322±13,4 olduğu saptanmıştır.Kadınların, üriner inkontinans şikayetinden dolayı; evin dışındaki sosyal etkinliklerine katılmadıkları ve hüsran duygusunu (düş kırıklığı) yoğun yaşadıkları saptanmıştır. IIQ-7 ölçeği altboyutlarından sosyal aktivite/ilişkiler puanı ortalaması 18,572±10,086, IIQ-7 emosyonel sağlık puanı ortalaması 29,195±21,465 olduğu belirlenmiştir.Menopoza girmiş kadınlar, menopoza girmemiş kadınlara kıyasla üriner inkontinans şikayetini daha fazla yaşamakta ve yaşam kaliteleri daha olumsuz etkilenmektedir (p>0,05). UDI-6 toplam puanı 37,37±9, IIQ-7 toplam puanının ise 32,39±14,7 olduğu bulunmuştur.Doktora başvuran kadınlarda UDI-6 ölçeğinin, iritatif/urge (36,315±15) ve stres semptomlar (32,322±13,4) alt boyutunda daha yüksek puan bildirmişlerdir. IIQ-7 toplam puanı ve alt boyutları ortalaması yüksek olan kadınların, daha fazla doktora başvurduğu tespit edilmiştir.Sonuç olarak, çalışmamızda kadınların yarısından fazlası yaklaşık 3 yıldır üriner inkontinans sorunu yaşamasına ve yaşam kalitelerinin olumsuz etkilenmesine karşın doktora başvurma oranı düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study is conducted to determine the quality of life of affected women with urinary incontinence and women's health seeking behaviors.The sample of our study is 292 women with urinary incontinence who are 20 years of age and older with living in Bagcilar, the district of Istanbul between November 2011 - February 2012. Data was collected from the questionnaire which is developed for gaining information about socio-demographic characteristics, gynecological, obstetric history, general health status and health seeking behavior of women, Urogenital Distress Inventory (UDI) and the Incontinence Impact Questionnaire (IIQ) with home visits and face to face interview technique.66.4% of women with the mean age 38.55 ± 13.442 were not consulted a doctor for urinary incontinence compliant. Reasons why most of these women did not seek medical advice are situated as not caring (29.5%), not having time (15.1%), shying / embarrassment (9.9%), accepting it as a normal (9.6%).In our study, preventive activities taken for urinary incontinence of women is seeking a toilet readily available in unknown places (69.5%), changing underwear frequently (60.6%), using pad, cloth, cotton and so on (57.2%), keeping the feet warm (46.2%), going to the toilet continual (36%).Women's complaints were more about frequent urination and stress incontinence (p> 0.05). It was determined that the mean of subscale scores of UDI-6 irritative / urge symptoms is 36.315 ± 15, stress symptoms subscale scores is 32.322 ± 13.4.The women due to suffering urinary incontinence; can not participate in social activities outside of the home and had an intensive frustration. Subdimensions of IIQ-7, social activity / relationships average score was 18.572 ± 10.086, IIQ-7 emotional health average score was 29.195 ± 21.465.In postmenopausal women, compared to women who is not in menopausal period have more urinary incontinence complaint and low quality of life (p> 0.05). UDI-6 total score was 37.37 ± 9, while the total score of IIQ-7 was found to be as 32.39±14.7. Women who are seeking for professional have higher scores in UDI-6 subscale, irritative / urge (36.315 ± 15), and stress symptoms (32.322 ± 13.4). Women who have high total score of IIQ-7 and average sub-dimensions score were visiting a doctor,mostly.In conclusion, in the present study, despite the more than half of women live for about 3 years with the negative effects of urinary incontinence problem and low effects of quality of life, they have poor seeking help behaviors.