Kısmi omurilik hasarı oluşturulan tavşanlarda mesanede oluşan kolinerjik ve pürinerjik yanıtın erken dönem ürodinamik çalışma ile değerlendirilmesi
Early urodynamic evalution, cholinergic and purinergic response in rabbits at partial spinal cord injury
- Tez No: 324361
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN GÖKÇE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZETGiriş:. Mesane disfonksiyonlarının tanı ve tedavisinde ürodinamikinceleme altın standarttır. Ürodinamik inceleme mesane duyusu, kapasitesi,kompliyansı, dolum ve boşaltımdaki detrüsör basıncı ve sfinkter mekanizmasıhakkında bilgi verir.Bu çalışmanın amacı deneysel spinal kord yaralanması modelinde kısmiomurilik hasarının mesanede oluşturduğu kolinerjik ve pürinerjik yanıtın erkendönemde ürodinamik çalışma ve farmakolojik inceleme ile değerlendirilmesidir.Gereç-Yöntem: Çalışmada 2 eşit gruba ayrılan 16 adet dişi Yeni Zelandatavşanı kullanıldı. Deney grubundaki hayvanların spinal korduna T10 düzeyindelaminektomi sonrası T9 düzeyine yerleştirilen balon anjiografi kateteriyle 30dakika 4 atmosfer basınç uygulandı. Deney grubuna laminektomi sonrası 3.haftada ürodinami yapıldı ve sonrasında sistektomi yapılarak elde edilen kasşeritleri farmakolojik olarak incelendi. Kontrol grubuna laminektomi ve spinalkord basısı yapılmaksızın ürodinami ve farmakolojik inceleme yapıldı.Sonuçlar: Deney grubundaki tüm hayvanlarda detrüsor hiperrefleksisaptandı ve bu hayvanlarda kontrol grubuyla karşılaştırıldığında maksimummesane kapasitesi anlamlı olarak azalmış, maksimum kontraksiyon basıncıanlamlı olarak artmıştı. Adenozin için doza bağımlı maksimum kontraksiyongücü deney grubunda %100±5.6, kontrol grubunda %95.5±6.5 olarak bulundu. Bufark istatistiksel olarak anlamlı değildi. Bu değerler ADP için deney ve kontrolgruplarında sırasıyla %93.19±6 ve %89.7±4.9 , ATP için %80±4.8 ve %86±4.8 idive yine istatistiksel olarak anlamlı değildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARYIntroduction: Urodynamy is the gold standard examination in diagnosis andtreatment of bladder disfunctions. It reveals information about bladdercompliance, capacity, sense, sphincter mechanism and detrusor pressure.Aim of this study is to asses early cholinergic and purinergic responses of thebladder to partial spinal chord injurj in an experimental animal model.Material and Method: Sixteen female New Zeland rabbits were divided into twoequal groups. In experimental group after laminectomy on T10, a balloonangioplasty catheter was placed below epidural space under T9 at 4 atmospherepressure for 30 minutes. Three weeks after laminectomy urodynamic examinationwas performed to the rabbits. After urodynamy, muscle strips were taken fromsistectomy specimens and pharmacologic examination was performed.Urodynamy and pharmacologic examination were performed withoutlaminectomy to control group. Maximum contractile responses of two groupswere compared.Results: Detrusor hyperreflexia was detected in urodynamic examinationof experimental rabbits. This group had significantly decreased maximum bladdercapacity and significantly increased maximum contraction pressures compared tocontrol group. In pharmacologic examination experimental group was found tohave a maximum contraction force of 100%±5.6 for dose response Adenosineversus 95.5%±6.5 in control group. Experimental and control group hadmaximum contraction responses of 93.19%±6 and 89.7%±4.9 for ADP, 80%±4.8and 86%±4.8 for ATP respectively and these differences were not statisticallysignificant.