In vitro omurilik hasari modellerinde grafen katkili biyomalzemelerin ve alfa (α) - lipoik asitin nöroprotektif etkisinin araştirilmasi
Investigation of the neuroprotective effect of graphene-based biomaterials and alpha (α)-lipoic acid In Vitro spinal cord injury models
- Tez No: 780514
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLGÜN ŞENGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Omurilik hasarı henüz etkin tedavisi bulunamamış çok önemli bir klinik sorundur. Özellikle kısmi veya tam hasardan sonra omurilik fonksiyonlarını geri kazandırmaya yönelik çalışmalar yoğun olarak yapılmakla birlikte, halen omurilik hasarından sonra tam rejenerasyonu sağlamak mümkün değildir. Bu tez çalışması, NSC-34 motor-nöron benzeri hücre hattında oluşturulan in vitro mekanik ve kimyasal omurilik hasarı modellerinde grafen katkılı biyomalzemelerin ve alfa (α)-lipoik asitin nöroprotektif etkilerini araştırmayı amaçlamıştır. Grafen kuyucuklara uygulandı. NSC-34 fare nöroblastoma/ motor nöron hibrit hücre hattı kuyucuklara ekilerek, plastik pipet ucu ile mekanik (çizik modeli) omurilik hasarı modeli ve/veya 70 µM alfa (α)-kainik asit kullanılarak kimyasal omurilik hasarı modeli oluşturuldu. Hücre canlılığını göstermek için MTT testi; oksidatif stresi göstermek için laktat dehidrogenaz (LDH) analizi; FTIR analizi; hücre morfolojisini göstermek için sinaptofizin, kolin asetiltransferaz ve nörofilament immunofloresan boyamaları yapıldı. Nöroprotektif etkinin %0,05 grafen dozu ile 1. günde başladığı, alfa (α)-lipoik asitin sodyum bikarbonat tuzu ise uzun süreli maruziyette (9. günden itibaren) nöroprotektif etki gösterdiği saptandı. Elde edilen sonuçlar grafen katkılı biyomalzemelerin ve alfa (α)-lipoik asitin omurilik hasar modelinde iyileşmeye katkısı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Spinal cord injury (SCI) is a crucial clinical problem for which effective treatment has not yet been found. Although efforts are being made to restore spinal cord functions, especially after a partial or complete injury, it is still not possible to achieve complete regeneration following spinal cord injury. This study aimed to investigate the neuroprotective effects of graphene-doped biomaterials and alfa (α)-lipoic acid in in vitro mechanical and chemical spinal cord injury models on NSC-34 motor-neuron like cell line. Graphene was coated on wells. Neuroblastoma × spinal cord hybrid cell line NSC-34 cells were applied to wells. A plastic pipette tip and/or chemical using 70 µM alfa (α)-kainic acid were used to induce mechanical (scratch model) and/or chemical spinal cord injury. MTT test was used to show cell viability; lactate dehydrogenase (LDH) test was performed to show oxidative stress; synatptophysin, choline acetyltransferase and neurofilament immunofluorescent stainings were used to show cell morphology. A neuroprotective effect was observed with 0.05% graphene starting from day 1; alfa (α)-lipoic acid sodium bicarbonate salt provided a neuroprotective effect in long-term exposure (starting from day 9). The results of this study suggest graphene-doped biomaterials and alpha (α)-lipoic acid may contribute to recovery following spinal cord injury.