Üst ekstremite operasyonlarında; nörostimülasyon tekniği ile ultrason tekniği kullanılarak aksiller blok uygulamasının karşılaştırılması
Comparison of the neurostimulation and ultrasound techniques used in axillary blockade applications in upper extremity operations
- Tez No: 324383
- Danışmanlar: PROF. DR. M. CANER MİMAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmamızda üst ekstremite operasyonlarında; nörostimülasyon tekniği ile ultrason tekniği kullanılarak aksiler blok uygulanmasının karşılaştırılmasını amaçladık.Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Etik Kurul ve hastaların onayı alındıktan sonra Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı tarafından el, ön kol, kol cerrahisi geçirecek ASA(?American Society of Anesthesiologists?) I-II grubuna giren 18-65 yaş arası 44 hasta çalışmaya alındı. Grup I (n=22) olgulara nörostimülasyon eşliğinde ve Grup II olgulara (n=22) ultrason eşliğinde aksiller blok uygulandı. Çalışmamız kontrollü, randomize ve çift kör olarak yürütüldü. Veriler SPSS 14.0 programında değerlendirildi ve istatistiksel analizde Man Whitney U testi ve Khi-kare testi kullanıldı.Tüm hastalara %5'lik levobupivakain total 40 ml volümde kullanıldı. Grup I de tespit edilen ilk sinire 20 ml, ikinci sinire 20 ml olmak üzere 40 ml lokal anestezik, Grup II ye ise 20 ml radiyal sinir bölgesine, 10 ml median sinir, 10 ml ise unlar sinir bölgesine enjekte edildi. İşlem öncesi bazal, 1.,5.,10.,20.,30.,60.,120. dakikalardaki ve postoperatif 2.,4.,6.,12. ve 24. saatlerdeki kan basınç değerleri, kalp hızı, periferik oksijen satürasyonu ve VAS takipleri yapıldı. Ayrıca blok uygulama süresi, hasta ve cerrah memnuniyeti, sensoriyal ve motor blok başlama ve bitiş süreleri kaydedildi.Ameliyat esnasındaki VAS değerleri açısından gruplar arası fark önemsiz olmasına rağmen 5 ve 10 dakikalarda grup II?deki değerler grup I?den düşük bulunmuştur. Ameliyat sonrası VAS değerlerinde ise 12.
Özet (Çeviri)
In this study, our object has been to compare the neurostimulation and ultrasound techniques used in axillary blockade applications in upper extremity operations.After receiving the approval of Cumhuriyet University Research and Practice Hospital?s Ethical Committee and of patients, 44 patients under ASA(?American Society of Anesthesiologists?) I-II group and between the ages of 18 and 65, who are going to have hand, forearm and arm operations, are included in this study by the department of orthopedy and traumatology. Axillary blockade is applied to group I (n=22) and group II (n=22) cases by means of neurostimulation and ultrasound, respectively. Our study is carried out in a controlled, randomized and double-blinded. Data is evaluated in SPSS 14.0 software and Man Whitney U Test and Khi-square Test are used for statistical analysis.For all patients, 5% Levobupivakain is used 40 ml in total. Of the total 40 ml local anesthetic, 20 ml is injected to the first determined nerve and 20 ml to the second nerve in Group I; and in Group II, 20 ml is injected to the radial nerve area, 10 ml to the median nerve and 10 ml to the ulnar nerve area. Blood pressure values, heart rate, peripheral oxygen saturation and VAS are followed in both preinjection basal, 1.,5.,10.,20.,30.,60.,120. minutes and postoperative 2.,4.,6.,12. and 24. hours. Moreover, blockade application period, patient and doctor satisfaction, sensorial and motor blockade starting and ending times are recorded.Although, the difference between the groups in terms of VAS values during the operation is unimportant, in 5th and 10th minutes it has been found that the values in Group II are lower than the ones in Group I.