Samsun'da çalışan polislerin iş doyumu ve tükenmişlik düzeylerinin yapısal eşitlik modellemesi ile incelenmesi
Investigation of the work satisfaction and burnout levels with the structural equation modelling of police officers who work in Samsun
- Tez No: 324501
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANER TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada gizil yapılar arasındaki ilişkiler Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) ile incelenmiştir. YEM, ölçülebilen ve gizil değişkenler arasındaki ilişkilerin sınanmasında kullanılan çok değişkenli istatistiksel bir yöntemdir. İş doyumu, çalışanın işi karşılığında duyduğu manevi haz olarak ifade edilebilmektedir. Buradan yola çıkarak, çalışanın iş doyumunun beklentileri ile yaptığı işin özellikleri uyuştuğunda arttığı söylenebilir. Yoğun çalışma şartları ve iş stresinin sonucu olarak ortaya çıkan tükenmişlik insanlarla yüz yüze ilişki içinde olan meslek gruplarında daha sık rastlanan bir durum olduğundan, Emniyet Müdürlüğün' de çalışan bireylerin daha çok yatkın olabileceği düşünülmüştür.Bu amaçla, Yapısal Eşitlik Modellerinin teorik özellikleri üzerinde durulmuş ve çalışmanın uygulama bölümünde polislerin iş doyumları ve tükenmişlikleri arasındaki ilişkiler yapısal eşitlik modelleri ile incelenerek belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the correlation between the latents was investigated with the Structural Equal Modeling (SEM). SEM is a statistical method which used in the examination of correlation between the measurable and latent variables. Job satisfaction is a spiritual pleasure which employer feels in exchange of job. Based on this, it can be said that job satisfaction of employee increase, when expectations comply with the properties of the work. Since the burnout which arises from heavy work conditions and job stress is a situation which more frequent came across in the job groups that face to face in relation to people, individuals who work in the security directorate are very prone to this situation.For this purpose, focused on theoretical properties of Structural Equal Modeling, and tried to be determined the latent properties among the job satisfaction and burnout with the Structural Equal Modeling in the practical section of this study.