Satış elemanlarının performansı, iş tatmini ve işgücü devri ilişkileri-büro makineleri sektöründe uygulama
- Tez No: 32461
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ SARGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Yıllarca araştırmalara konu olan, iş tatmini ve işçi performansı arasındaki ilişki, gerek tedrik, gerek deneysel, gerekse de pratik olmak üzere farklı şekillerde araştırılmış olmasına karşın, hiçbirinde tam anlamıyla sonuca ulaşılamamıştır. Literatür tarandığında, tatmin ve performans arasındaki ilişkiyle ilgili olarak, hala bir karmaşanın varlığı göze çarpmaktadır. Bu çalışmada, tatmin ve performans arasındaki ilişkiyi açıklamaya çalışan üç farklı görüşe yer verilmiştir. Bunlar; 1. Tatmin performansa öncülük eder, 2. Performans tatmine öncülük eder, 3. Performans ve tatmin arasındaki ilişki diğer değişkenlerce dengelenir, görüşleridir. Her üç görüşte bu çalışmada test edilmiş ve değerlendirilmiştir. İşgücü devri konusu da, yıllarca araştırmacıların ve yöneticilerin dikkatini çekmiş bir konudur. İşgücü devri ile ilgili olarak yıllardır birçok araştırmanın yapılmış olmasına karşın, bireysel olarak alınan örgütü terk etme kararının nedenleri, günümüzde bile tam olarak anlaşılmış değildir. Bu tez çalışmasının ilgi alanına giren bir başka konu ise, bireyin kendisi ve çevresinin performansı, iş tatmini ve işgücü devriyle olan ilişkisidir. Bu nedenle, bireysel değişkenler, örgütsel değişkenler ve bunların karşılıklı etkileşimi de bu çalışmada değerlendirilmiştir. İş tatmini, işçi performansı ve işgücü devri konularında herhangi bir fikir birliğinin bulunmamasına sebep olabilecek faktörlere de ayrıca değinilmiştir. ü
Özet (Çeviri)
SUMMARY The relationship between job satisfaction and job performance has continued to be a subject for many years, but despite that theoretical, emprical and practical interest, research findings have been inconclusive. When we reviewed to the literature, we can see that there still exists much confusion concerning the relationship between satisfaction and performance. In that study, three views of the relationship between satisfaction and performance have been proposed; 1. The view that satisfaction leads to performance, 2. The view that performance leads to satisfaction, 3. The view that the relationship between satisfaction and performance is moderated by other variables. Each of these concepts have been empirically tested. Employee turnover has received attention from both managers and academicians for many years. The conditions which lead to an individual's decision to leave an organiza tion are not fully understood today. Of particular interest to the dissertation research was the interaction'öf individuals and their enviroment in predicting employee performance, job satisfaction and employee turnover in a sales setting. Therefore, this study examined indivudual variables, situational variables and their interaction. It also mentioned possible factors related to the lack of consensus regarding job satisfaction, employee performance and employee turnover. in