Uzundere ve İspir ilçelerinde üretilen dut sirkesinin antimikrobiyal ve antioksidan özellikleri üzerine bir araştırma
An investigation of antimicrobial proporties and antioxidant activities of mulberry vinegar which is naturally produce in Uzundere and Ispir (Erzurum)
- Tez No: 324758
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERYEM ŞENGÜL KÖSEOĞLU, YRD. DOÇ. DR. MEHMET NURİ AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada Uzundere ve İspir (Erzurum çevresi) de üretilen dut (Morus alba) sirkesinin antimikrobiyal etkisi ve antioksidan özellikleri araştırılmıştır. Antimikrobiyal aktivitenin belirlenmesi için 8 bakteri ve 1 fungus türünden oluşan test mikroorganizmaları kullanılmıştır. Dut sirkesinin test mikroorganizmaları üzerindeki etkileri, agar difüzyon yöntemi ve sıvı besi yerindeki dilusyonları kullanılarak incelenmiştir. Test edilen mikroorganizmaların tümünün dut sirkesine karşı duyarlı olduğu gözlenmiştir.Dut sirkesinin total antioksidan aktivitesi, Cu2+-Cu+ indirgeme kapasitesi ve 1,1-Difenil 2-pikril hidrazil (DPPH) serbest radikalleri giderme aktivitesi belirlenmiştir. Sonuç olarak Dut sirkesinin güçlü antioksidan özelliklere ve antimikrobiyal etkiye sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, antimicrobial activity and antioxidant properties of mulberry (Morus alba) vinegar produced in Uzundere and Ispir (around Erzurum) were investigated. For the determination of antimicrobial activity, test microorganisms including eight species of bacteria and one fungus were used. The effects of mulberry vinegar on test microorganisms were determined by using agar diffusion method and liquid nutrient medium dilutions. All of the test microorganisms were observed to be sensitive to the mulberry vinegar.The total antioxidant activity, Cu2+-Cu+ reduction capacity and 1,1-Difenil 2-pikril hidrazil (DPPH) free radicals eliminate activity of mulberry vinegar were studied. As a result, mulberry vinegar was determined to have powerful antioxidant properties and antimicrobial effects.