Semptomatik ve asemptomatik bireylerde toksokariyaz
Toxocariasis in symptomatic and asymptomatic individuals
- Tez No: 324927
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN BAYLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Toxocara canis köpeklerin, T.cati ise kedilerin ince bağırsaklarında yaşayan parazitlerdir. İnsanlar bu hastalık için paratenik konak olup rastlantısal olarak enfekte olmaktadırlar. Toksokariyaz hastalığının tanısı, genellikle hasta serumunda enzimle işaretlenmiş immunosorbent testi (ELISA) ile toksokaraya özgül IgG antikorlarının saptanmasıyla konmaktadırBu çalışmada, çeşitli polikliniklere başvuran semptomatik ve asemptomatik bireylerde toksokaraya özgül IgG antikor varlığının ELISA ile ortaya konması, bu hastalığın oluşumunda risk faktörlerinin belirlenmesi ve ülkemizde henüz hekimler tarafından tam olarak bilinmeyen bir hastalık olan toksokariyaz konusunda farkındalığın artırılarak muhtemel tanıların arasına bu hastalığın da alınması amaçlanmıştır.Çalışmamıza hastanemizin farklı servis polikliniklerine başvuran, toksokariyaz düşündürecek belirti ve bulguları bulunan 288 hasta ve herhangi bir hastalık ve şikayeti bulunmayan, toksokariyaza özgü risk faktörleri olmayan 167 sağlıklı birey alındı. Bireylerin demografik özellikleri ve verileri hazırlanan birey takip formlarına kaydedildi.Çalışmaya alınan bireylerin serum örneklerinde Toxocara canis ekskretuvar sekretuvar (TES) antijenleri içeren ELISA kiti (NovaLisa, Novatec Immunodiagnostica GMBH, Almanya) ile ?Anti-T.canis IgG? antikorları araştırıldı. Çalışma sonucunda elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirmeleri yapıldı.Çalışmamızda semptomatik bireylerde (n=288) T.canis IgG pozitifliğini %11.1 (n=32) oranında bulurken asemptomatik bireylerde (n=167) ise T.canis IgG pozitifliği saptamadık. Semptomatik grupta T.canis IgG pozitifliği, 55 yaş ve üzeri (p=0.0001), günde beş ve daha az el yıkama alışkanlığı olan (p=0.0001), toprak yeme hikayesi bulunan (p=0.0001), halsizlik/yorgunluk (p=0.001), kaşıntı (p=0.014), baş ağrısı (p=0.024), nedeni bilinmeyen karın ağrısı (p=0.005), kas/eklem ağrısı (p=0.037) şikayeti bulunan, hipereozinofili (p=0.0001), lökositoz (p=0.0001) ve IgE yüksekliği (p=0.0001) saptanan bireylerde anlamlı bulundu. Aynı zamanda bireylerin yaş artışı (p=0.0001), gelir düzeylerinin düşüklüğü (p=0.006) ve kas/eklem ağrı süresinin uzunluğu (p=0.0001) ile ELISA NTU (Novatec Ünitesi) değerleri arasında pozitif bir ilişkinin varolduğu saptandı. Toksokariyaz açısından sözkonusu laboratuvar bulguları ve/veya klinik belirti ve bulguların ayırıcı tanıda önemli oldukları ortaya kondu.Çalışmada bununla birlikte kronik ürtikerli, ilk atak psikozlu ve romatoid artritli hastalarda T.canis IgG pozitifliği, sırasıyla %23, %11.5 ve %6.8 olarak tespit edildi.. Özellikle kronik ürtiker hastalığı olan bireylerde yüksek seropozitiflik saptanması, bu hastalıkların etyopatogenezinde Toxocara canis'in rol oynayabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Toxocara canis and T.cati are the parasites which subsist in the dog?s and cat?s fine gut respectively. Humans are the paratenic hosts and they are incidentally infected by this disease. The diagnosis of toxocariasis is made by detection of Toxocara specific IgG antibody using enzyme linked immunosorbent assay (ELISA) method in the patients sera.In this study, we aimed to investigate Toxocara specific IgG antibody using enzyme linked immunosorbent assay (ELISA) method on various patients who are symptomatic or asymptomatic from different outpatient clinics, to determine the risk factors of this disease, to increase the awareness of Toxocara which isn?t yet fully known by physicians in our country, and to take this disease among the probable diagnoses.Two hundred eighty-eight patients who had the clinical symptoms compatible with the disease from different outpatient clinics and 167 healthy individuals were included into the study. Their clinical signs and symptoms, epidemiological data and risk factors were recorded using an individual follow-up questionnaire.Toxocara canis IgG antibodies in serum samples of the individuals who were included into our study were detected using an ELISA kit (NovaLisa, Novatec Immunodiagnostica GMBH, Germany) including T.canis excretory-secretory (TES) antigens. Statistical data analysis was performed.In this study, we found 11.1% T.canis IgG positivity (n=32) in symptomatic individuals (n=288).