Emmanuel Levinas felsefesinde başka'nın görünümü
The appearance of the other in Emmanuel Levinas' philosophy
- Tez No: 324995
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEVRİYE DEMİR GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Tezde öncelikle Levinas felsefesinin önemli kavramı olan ben kavramından hareketle başkalık ve aynılık problemi açıklanmaya çalışılmıştır. Bu bakımdan başka'nın görünümlerini açığa çıkartmak bu tezin amaç ve kapsamını oluşturmaktadır.Levinas'ta ben ve başkası arasındaki temel ilişki etik üzerine kurulmuştur. Çünkü Levinas felsefesinde Batı felsefesinden farklı olarak varlığın temelini ontoloji değil, etik oluşturmaktadır. Ona göre, ontoloji üzerinden hareket ettiğimizde ben ve başkası aynılaştırılmış olur. Bundan dolayı gelenekten kopuş ancak dil düzleminde gerçekleşebilir. Levinas, felsefesinin en temel noktası da başkası'yla etik ilişkide açığa çıkan etiksel dildir. Etik de beraberinde sorumluluk kavramını getirdiğinden dolayı sorumluluk kavramına odaklanıldı. Ben ve başkası arasındaki sorumluluk ilişkisi koşulsuz, sınırsız ve tek yönlüdür. Bu ilişkinin kaynağını bulmak ise mümkün değildir. Bu ilişki sonsuzluğu kendi içerisinde barındırmaktadır. Ben'in kendisiyle olan özdeşliğini kıran art zamanlılık sorumluluğun sonsuzlaşması anlamına gelmektedir. Tüm bunlardan hareketle tezde ben ve başkası arasındaki farklılıkların ön plana çıkartılması amaçlanmıştır.Tezin sonucunda da ben'in sorumluluğunun özgür bilincine mi yoksa sonsuz'a mı dayandığı tartışılarak, aslında Levinas'ın çok eleştirmiş olduğu Batı metafiziğindeki aynılaştırma mantığının içerisine düştüğünü görürüz. Çünkü başkası'nın, ben'in acizliği karşısındaki mecburiyeti, başkası'nın özgürlüğünü ortadan kaldırır ve ben'e karşı sorumluluğunu zorunlu kılar. Bu ise başkası'nın farklılıklarının ben içerisinde eritilerek aynılaştırılmasına neden olur.
Özet (Çeviri)
The concept of the self has a significant place in Levinas? philosophy. Basing on this concept, the primary focus of this thesis is to explain the problem of the other and the identity. In this respect, revealing the appearances of the other sets the objective and the scope of this thesis.As being different from Western Philosophy, in Levinas? philosophy the being is grounded on ethics rather than ontology. Hence, the fundamental relationship between the self and the other is also grounded on ethics. According to Levinas, the perspective of ontology identifies the self and the other. So, breaking the tradition is possible only in the language. Accordingly, the crucial theme of the Levinas? philosophy is the ethical language that presents itself in the ethical relationship with the other. Since the concept of responsibility is an essential theme in Levinas? ethics, this thesis also focuses on that concept. The relationship of responsibility between the self and the other is unconditional, infinite, and non-reciprocal. Finding the source of this relationship is not possible. This relationship has infinity in itself. Diachrony that breaks the identity of the self suggests the eternalization of responsibility. With the above considerations, this thesis features the differences between the self and the other, and aims to elucidate this difference.By a discussion of whether the responsibility of the self is grounded on free will or infinity, this thesis concludes that Levinas indeed shares the above mentioned identification tradition of the Western Philosophy, which he strongly opposed. This is because, the obligation of the other in the face of the impotence of the self, eliminates the freedom of the other and compels the responsibility towards the self. As a result, the differences of the other melt away in the self, and identified.