Kimlikliklerin inşasında kurumsal dergilerin rolü: Türk Yurdu ve Ülkü
The role of organizational journals in the construction of identities: Türk Yurdu and Ülkü
- Tez No: 325025
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ANIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Public Relations, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 359
Özet
Kimlik konusu sosyal bilimler içerisinde son dönemlerde en çok ilgi çeken konuların başında gelmektedir. Sosyoloji, psikoloji, siyaset bilimi gibi çalışma alanlarının her biri kimliği kendi alanı çerçevesinde değerlendirmektedir. İletişim bilimi açısından kimlik konusu bu çalışmada değerlendirilmektedir.Kimliklerin inşa edilebilir yapısına değinilerek, kimliğin benlik ve kişilik kavramlarından bağımsız düşünülemeyeceği değerlendirilmesi yapılmaktadır. Kimliklerin toplumsal ilişkilerle öğrenilen toplumsal değerler ve kişisel özelliklerin sentezi ile meydana geldiği üzerinde durulmaktadır; bu aynı zamanda tezin kuramsal yapısını oluşturmaktadır. Amacımız Türk Ocakları ve Halkevleri kurumlarının dergileri olan Türk Yurdu ve Ülkü aracılığıyla Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda ve ilk yıllarında halka sunulan kimliğin ne olduğunu ve kurumların kimlikleri hangi söylemlerle nasıl inşa ettiklerini ortaya çıkarmaktır. Nitel analiz yöntemi kullanılarak dergi yazıları belirli başlıklar altında toplanarak, söylemler kimliğin iki önemli kategorisi olan aynılık ve farklılık yaratmaları açısından yorumlanmaktadır. Sonuç olarak denilebilir ki; Cumhuriyet'in ilk yıllarında dergiler kişilere değerleri ve düşünceleri medyatik yolla sunarak, insanların kendilerini neye yakın veya neye uzak olduklarını belirlemelerini sağlamaya çalışmışlardır. Her bir derginin kendi siyasi yapısına uygun kimlikler inşa etmeye çalıştıkları ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The issue of identity has been one of the most interesting issues in social sciences in recent times. Each of the disciplines including sociology, psychology and political science assess identity within the framework of their own fields of study. In this study the issue of identity is being assessed in terms of communication science.The constructible structure of identities is discussed and the assessment that identity may not be considered as independent from the concepts of ego and personality is made. It is underlined that identities are created through the synthesis of social values learnt through social relations and personal characteristics, this makes up the theoretical structure of the thesis at the same time. Our purpose is to reveal what the identity offered to the people in the establishment period and first years of the Republic of Turkey was by means of Türk Yurdu and Ülkü which are the journals of the organizations of Türk Ocakları (Turkish Societies) and Halkevleri (People?s Houses) and how the organizations constructed identity through which mottos. Using the method of qualitative analysis the journal articles were categorized under certain titles and the mottos are interpreted in terms of identicalness and creating difference, the two significant categories of identity. As a consequence, one may say that the journals offered the values and thoughts to individuals by mans of media in the first years of the Republic and paid effort to enable people to determine what they stood close to and what they remained distant from. It is revealed that each journal paid effort to construct identities conforming to their own political structure.