Avrupa Birliği ülkeleri vergi yargı sistemleri çerçevesinde Türk vergi yargı sisteminin değerlendirilmesi
The evaluation of the judicial system of the Turkish financial jurisdiction within the framework of the European Union countries
  1. Tez No: 325054
  2. Yazar: HANDE KARŞIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Başta sosyal hukuk devleti ilkesini benimsemiş olan ülkeler olmak üzere, pek çok kamusal ihtiyaçların karşılanmasında vergi ve benzeri diğer mali gelirlere başvurulmaktadır.Bu çerçevede, çeşitli nedenlere bağlı olarak vergi idaresiyle mükellefler arasında vergi dolayısıyla hukuki anlaşmazlıklar ortaya çıkabilmektedir. Vergi konusu ve buna bağlı olarak vergi uyuşmazlıkları, başlı başına bir uzmanlık konusudur.İşte, vergi uyuşmazlıklarının çözümlenmesinin yanında, birçok işlevi olan vergi yargısının, vergi yargılama usulü ilkelerini temel alarak bu fonksiyonları yerine getirebilmesi, son derece önem taşımaktadır.Ülkemizde ilk derece mahkemelerde ve yüksek idare mahkemesi olan Danıştay'daki ağır iş yükü sadece Türk idari yargı sistemindeki aksaklıklardan kaynaklanmamakta, bunun yanında, iş yüküne başka sorunların da neden olduğu görülmektedir.Bununla birlikte, Avrupa Birliği üyesi ülke sistemleri örnek alınmak isteniyorsa, her ülkenin kendi sosyal ve kültürel şartları göz önünde bulundurularak, anılan sistemlerin ülkemizde uygulanabilirliğinin derinlemesine incelenmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Tax and similar sources of revenues are obtained by the states, predominantly by social states, in order to meet public service expenditures.In this context, legal disputes could rise between tax payers and tax offices due to these taxes. The issue of tax and handling of the disputes in connection with tax requires expert knowledge.Apart from settling tax disputes, fulfillment of its many other functions by the financial jurisdiction is very important.Heavy workload of the courts of the first instances and the Council of State are not only caused by defects of the Turkish judicial system but also there are some other reasons.If the EU countries are to be taken as a model, each country has its own social and cultural differences and those differences should also be taken into account and such an application of model to Turkey shall be analyzed thoroughly.