Sürdürülebilir kalkınma çerçevesinde çevre sorunlarıyla mücadele aracı olarak kirlilik izinleri piyasasının etkinliği
The efficiency of pollution permit market as an instrument for combating environmental problems within the sustainable development
- Tez No: 325055
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜSLÜME NARİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Sanayi devrimi ile başlayan insan faaliyetlerinin dünyanın doğal dengesi üzerindeki yıkıcı etkisi, taşıma kapasitesinin üzerine çıkmıştır. Nüfus artışı, kentleşme, sanayileşme ve ekonomik büyüme ile ağırlaşan çevre sorunları; küresel iklim değişikliği, su kaynaklarının azalması, ozon tabakasının incelmesi, çölleşme ve gıda sorunu gibi pek çok sorunun ortaya çıkmasına yol açmıştır.Çevre sorunlarına çözüm arayışları içerisinde üç ana eğilim bulunmaktadır: Sıfır büyüme yaklaşımı, iktisadi büyümeye devam edilmelidir yaklaşımı ve sürdürülebilir kalkınma yaklaşımı.Sürdürülebilir kalkınma yaklaşımı, çevresel kaynakların kullanımı konusunda bugünkü kuşaklar ile gelecek kuşaklar arasında denge gözeten bir kalkınma anlayışıdır. Bu yaklaşımda çevre sorunlarına çözüm arayışında kirlilik izinleri piyasası (emisyon ticareti) önemli bir yer tutmaktadır.Bu çalışma, sürdürülebilir kalkınma yaklaşımı çerçevesinde kirlilik izinleri piyasasının (emisyon ticaretinin) etkin olup olmadığını tespit etmeye çalışmaktadır. Çalışmada ulaşılan sonuç, çevre sorunlarına çözüm bulma çerçevesinde kirlilik izinleri piyasasının etkin olmadığı yönündedir.
Özet (Çeviri)
The destructive effect of human activities on the natural balance of earth with the start of industrial revolution is over its bearing capacity. Worsening enviromental problems with over population, urbanisation, industrialisation, and economic development caused the appearence of many problems such as; global climate change, decrease of fresh water supplies, ozon layer weakening, desertification. and food problem.There are three main approaches in means of search for solution to environmental problems: Zero Growth Approach, Economic Growth Should Continue Approach, and Sustainable Development Approach.Sustainable Development Approach is an improvement concept which pays regard to a balance between generation today and future. In this approach pollution permit market (emission trade) occupies an important place in solution search for environmental problems.This study tries to determine whether the pollution permit market is effective in the frame of Sustainable Development Approach.