Duygusal zekâ düzeyi ve iş tatmini ilişkisinin analizi: Bir uygulama
Analysis of the relation between level of emotional intelligence and job satisfaction: A case study
- Tez No: 325074
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN PARILTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu araştırmada, çalışma evrenini Ankara ilinde özel bir hastanede çalışan hemşireler oluşturmaktadır. Duygusal zekâ ve iş tatmini ilişkisinin analizi edilmesi amaçlanmıştır. Araştırma evrenini kurumda çalışan 118 hemşire oluşturmaktadır. Araştırmaya katılmayı kabul eden ve anket formunu dolduran 103 hemşire örneklem olarak kabul edilmiştir. Veri toplama aracı olarak geçerlik ve güvenirlik almış 3 duygusal zeka modeli incelenmiştir. Bunlar; Mayer ve Salovey' ın hazırlamış olduğu Çok Yönlü Duygusal Zekâ Ölçeği, Reuven Bar-On tarafından hazırlanan Duygusal Zekâ Modeli, Daniel GOLEMAN' ın hazırlamış olduğu Duygusal Zekâ Modeli' dir. Bu duygusal zekâ modellerinden her birinde yer alan anket soruları ele aldıkları alana göre bölümlere ayrılmıştır. Araştırmacının da 6 yıllık meslek deneyimi sonucu elde ettiği bilgiler ve diğer bilimsel araştırmaların da katkısı ile anket soruları duygusal zekâyı ölçmeye yönelik anket soruları oluşturulmuştur. İş tatminini ölçmek için de Minnesota İş Tatmin Ölçeği ve Türkiye'de yapılmış olan iş tatminine yönelik araştırmalar incelenerek anket soruları oluşturulmuştur. Elde edilen veriler SPSS 20.0 programında çözümlenmiştir. Bu araştırma sonucu elde edilen önemli bulgular şu şekildedir:Hemşirelerin toplam duygusal zekâ düzeyleri ile iş tatminleri arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir.Kurumda çalışan hemşirelerin duygusal zekâ düzeylerinin yaş, cinsiyet, medeni durum, öğrenim durumu, hizmet süresi, çalışılan birim, çalışma şekli gibi değişkenlere göre farklılık göstermediği tespit edilmiştir.Kurumda çalışan hemşirelerin iş tatmini yaş, cinsiyet, medeni durum, öğrenim durumu, hizmet süresi, çalışma şekli gibi değişkenlere göre farklılık göstermediği tespit edilmiş. Ancak çalışılan birime göre hemşirelerin iş tatmin düzeyleri arasında anlamlı bir farklılığın olduğu tespit edilmiştir.Kendini tanıma, kendini yönetme, motivasyon, empati ve sosyal yetkinliğe sahip hemşirelerin iş tatmin düzeylerinin anlamlı bir şekilde daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.İş tatminini etkileyen temel öğeler olarak kabul edilen; otonomi, işin kendisi, görevin önemi, çalışma arkadaşları, iletişim, kişisel ve mesleki gelişim, fiziksel olanaklar ve hizmetler ile hemşirelerin duygusal zekâ düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ancak ücret ve terfi olanakları ile hemşirelerin duygusal zekâ düzeyi arasında anlamlı bir ilişki olmadığı tespit edilmiştir.Anahtar Sözcükler1.Duygusal zekâ2.Bilişsel zekâ3.İş tatmini4.Hemşirelik
Özet (Çeviri)
In this study, nurses working in a private hospital in Ankara is working universe. It is aimed to analysis the relationship between emotional intelligence and job satisfaction. Study population are included 118 nurses working in the institution. 103 nurses who accept to participate in this research and give an answer to poll questions, are accepted the sample. The validity and reliability of data collection as a means of emotional intelligence model 3 were obtained. These are: Mayer and Salovey's Versatile Emotional Intelligence Scale prepared, prepared by Reuven Bar-On Model of Emotional Intelligence, Daniel Goleman's Emotional Intelligence Model is prepared is. In each of these models of emotional intelligence that they deal with in the questionnaire is divided into sections according to the field. The researcher also obtained as a result of 6 years professional experience with the contribution of information and other scientific research questionnaire was created to measure emotional intelligence questionnaire. Minnesota Job Satisfaction Scale and job satisfaction in Turkey to measure job satisfaction, which has been created for the research by examining the survey questions. The data obtained were analyzed using SPSS 20.0 program. The major findings of the research result of this is as follows:Nurses with a total emotional intelligence levels were found to be a significant relationship between job satisfaction.Nurses employed by the company's level of emotional intelligence, gender, marital status, educational status, duration, working unit, working methods, and differ according to variables such as has been found.Job satisfaction of nurses employed by the company of age, gender, marital status, educational status, duration, type of work has been determined not differ according to variables such as. However, in terms of unit is a significant difference between nurses' job satisfaction levels were determined.Self-awareness, self management, motivation, empathy and social competence in nurses' job satisfaction levels have been found to be higher in a meaningful way.Accepted as basic elements of job satisfaction, autonomy, work itself, the task's importance, his colleagues, communication, personal and professional development, physical facilities and services have been identified as a significant relationship between nurses emotional intelligence levels. However, with the nurses' pay and promotion opportunities are not a significant relationship between the level of emotional intelligence has been found.Key Words1.Emotional Quotient2.Intelligence Quotient3.Job Satisfaction4.Nursing