Uluslararası terörizm ve Türkiye
International terrorism and Turkey
  1. Tez No: 325117
  2. Yazar: ALİ KEMAL AL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SANEM ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tezin amacı, günümüzde hala uzmanlar tarafından tam olarak tanımı yapılamayan terörizm kavramını tanımlamak, çağımızın belki de en önemli problemi olan terörizmin özellikleri ve unsurları hakkında bilgi vermek ve sorunun çözümü için terörizmin nedenlerini sıralayarak Terörizm hakkında genel bir bakış açısı kazandırmaktır. Tezin ikinci bölümünde Terör çeşitleri amaçlarına ve uygulama alanlarına göre sınıflandırılmış ve günümüzde küresel toplumun güvenliğinde yükselen bir tehlike olan Uluslararası Terör kavramı üzerinde durularak bu kavram üzerinde de genel bir bakış açısı kazandırmak hedeflenmiştir.Bu çalışmada özellikle üçüncü bölümde Türkiye'de faaliyette bulunmuş ve tasfiye olan ASALA Terör örgütü ve halen faaliyette olan ve eylemlerine devam eden PKK Terör örgütünün; kuruluşları, amaçları, yaptıkları eylemleri ve bu örgütlere yapılan ekonomik, siyasi ve askeri destekler hakkında bilgi verilmiştir. Bu bağlamda Türkiye'de faaliyet göstermiş bu iki terör örgütü örneğinin incelenmesi sonucunda her iki terör örgütünün de Uluslararası Terör örgütü oldukları tezi savunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to define the concept of terrorism which is not defined by experts in nowadays, to study the properties of terrorism and elements of terrorism which is the most important problem in this period, to give a general perspective about terrorism while sorting causes of terrorism in order to solve the problem. In the second part of this thesis, types of terrorism are classified according to purposes and implementation area and it is aimed to give an overview of international terrorism which is currently rising threat over the global community.In this study, especially in the third part, the terrorist organisations of ASALA and PKK will be studied. The establishments, goals, actions of these two terrorist organisations and the economic, political and military support to them will be examined. ASALA has operated and solved in Turkey. However, PKK is still active and operating in Turkey. In this context, my argument is that both of these terrorist organisations are international terrorist organisations as the review of examples display.