KSS kampanyaları sunumunda reklam söylemi kullanımı ve toplumsal rıza üretimi
Use of advertising discourse and social consent presentation of CSR generation campaigns
- Tez No: 325129
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERİH TAŞKAYA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 147
Özet
Sanayi devriminden 1990'lı yıllara gelinceye kadar daha çok iç çevrelerinde yer alansosyal paydaşlarına yönelik sorumluluklarına odaklanan firmalar, bu tarihten itibarensürdürülebilir kalkınma ve dolayısıyla da firmaların sürdürülebilirliği konularının hızlagündeme yerleşmesiyle, sosyal paydaşlarına giderek daha çok kaynak ayırmayabaşlamışlardır. Bu dönemden itibaren çeşitli nedenlerle Kurumsal sosyal sorumluluğa yönelikfaaliyetlerinde hayırseverlik yerine strateji daha çok ön plana çıkmaya başlamıştır. BöyleceKurumsal sosyal sorumluluk çalışmaları çeşitli mecralarında yer almıştır. Bu çalışmadafirmaların KSS kampanyalarının reklam formlarında, reklam alanlarında yer almaları vetoplumsal rıza üretimi yasal ve etik çerçevede değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeyapılırken, içerik ve eleştirel söylem analizi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanınsonuçlarına göre, reklam alanlarında ve reklam süresi dahilinde çeşitli mecralarda yer alanKSS kampanya sunumlarının yasal çerçevede reklam olduğu ve bu şekilde sunumlar aracılığıile rıza üretimi yapıldığı etik çerçevede ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Primarily focusing their responsibilities on their internal stakeholders since the earlybeginnings of the endustrial revolution, the companies, later on have gradually began toallocate much more of their resources for their external shareholders as sustainabledevelopment and relatedly sustainability of businesses come up in 1990'. That day forward,strategy has gradually been more dominant in CSR in accordance vvith the new conditions.Hence strategic CSR gains much importance against philanthropic or altuistic CSR. CSRactivities include a variety of media mediums. Forms of CSR campaigns, advertising firms,advertising and public consent to take part in the production areas were legal and ethicalframework. While this assessment scanning, content and discourse analysis methods.According to the survey, advertising, and advertising time which are within the fields of CSRand consent that the production of advertising campaigns on the ethical framework, legalframework, have been revealed.