İlköğretim 5. sınıf fen ve teknoloji ders kitabının çoklu zekâ kuramı açısından incelenmesi
Primary school 5th grade science and technology course book?s investigation of multiple intelligence theory
- Tez No: 325142
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN SERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Eğitimin en önemli öğesi olan öğrencilerin akademik başarıları yüksek olsun istiyorsak öğrencinin temel bilgi kaynağı olan ders kitaplarını Çoklu Zekâ Kuramına uygun hazırlamak gerekecektir. Bu da ders kitaplarındaki konuları sekiz ayrı zekâ düzeyine hitap edecek şekilde hazırlamakla gerçekleşecektir.Araştırma Çoklu Zekâ Kuramının, kuramsal temellerinden yola çıkarak kaynağın içeriğinin analiz edilmesi yoluyla yürütülmüş nitel bir çalışmadır. Milli Eğitim Bakanlığı'nın hazırlatmış olduğu, ilköğretim okullarında okutulan İlköğretim 5.Sınıf Fen ve Teknoloji Ders Kitabının Çoklu Zekâ Kuramı açısından incelenmiştir.Çoklu Zekâ Kuramı ile ilgili araştırmalar daha çok akademik başarı, tutum ve hatırda tutma düzeylerine veya öğrencilerin zekâ türlerine sahip olma derecelerini ölçmeye yönelik olan araştırmalardır. Ders kitaplarını ÇZK'ya göre inceleyen araştırmalar ise birkaç tane ile sınırlıdır. İlköğretim 5. Sınıf düzeyinde bu şekilde bir çalışmaya rastlanılamaması bu araştırmayı diğer araştırmalardan ayırmakta ve önemini ortaya koymaktadır.Sonuç olarak, kitap kısmen de olsa Çoklu Zekâ Kuramı göz önüne alınarak hazırlanmıştır. Sözel, Mantıksal ve Görsel zekâ türlerine uygun; Sosyal, İçsel, Bedensel ve Doğacı zekâ türlerine göre yetersiz kalmıştır. Müziksel zekâya ise neredeyse hiç yer verilmemiştir.Bu özellikleri göz önüne alındığında, incelenen kitap kısmen de olsa ÇZK'ya uygundur diyebiliriz. Ancak kesinlikle geliştirilmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
This study examines the suitability of the Science and Technology course textbooks of grade 5th for multiple intelligence theory, which was prepared by Ministry of National Education and that were read in 5th grade of Turkey?s primary schools. The research is an objective study which was planned and conducted to analyze the content of the source of Multiple Intelligence Theory. Consequently; the book was prepared by taking account of Multiple Intelligence Theory. It?s suitable for verbal, logical and visual intelligence and isn?t sufficient according to interpersonal, intrapersonal, bodily kinesthetic and naturalistic intelligence. But no importance was given to musical intelligence. The subject is partially suitable for Multiple Intelligence when paid attention. But it should be developed definitely.