İstatistiksel güç analizi: Sosyal bilimler alanında bir uygulama
Statistical power analysis: An application in social sciences
  1. Tez No: 325143
  2. Yazar: BURAK KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ANAFARTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, İşletme, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Güç analizi, güvenirliği, geçerliliği yüksek bir araştırma planlamayı ve araştırma sonucunda alınacak kararların geçerliğini, güvenirliğini ve duyarlılığını garanti altına almayı sağlayan bir yöntemdir. İstatistiksel güç, araştırmada bir amacın denetlenmesi için kullanılan istatistiksel testler sonucunda varılan kararın ne kadar güvenilir, geçerli olduğunu olasılık olarak tahmin eden bir yaklaşımdır. Güç analizi, diğer istatistiksel yaklaşımlardan önemli ölçüde farklıdır. Birçok istatistiksel analiz mevcut veri ile analize başlamakta ve sonuçların yorumuna odaklanmaktadır. Hâlbuki güç analizi veri toplama öncesinde anlamlıdır ve hipotez ifade sürecinde önemlidir.Bu bağlamda tezin amacı;i.Sosyal bilim çalışmalarında güç analizinin ne olduğu konusunda farkındalık oluşturarak araştırmalara katkı sağlamak,ii.Bir sosyal bilim çalışmasında güç analizinin nasıl kullanılacağı konusunda araştırmacılara rehberlik etmektir.Bu çalışmada, 2005-2012 yılları arasında ?İnsan Kaynakları? alanında başarıyla tamamlanmış olan Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Ulusal Tez Merkezi'ne kayıtlı yüksek lisans ve doktora tezleri, istatistiksel güç seviyesi belirlemek amacıyla incelenmiştir. Çünkü ilgili yazında böyle bir güç analizi araştırmasına rastlanmamıştır ve bu çalışmanın yazındaki mevcut istatistiksel güç bilgisine önemli ölçüde katkı yapması beklenmektedir.Tezin yazın taraması bölümünde istatistiksel güç analizi konusunda ayrıntılı bilgi verilirken, uygulama bölümünde bir örnek üzerinde istatistiksel güç analizi sürecine yer verilmiştir. Cohen'in güç tablolarından ve G-Power 3.1.3 istatistiksel güç analizi programından yararlanılarak gerçekleştirilen istatistiksel güç analizi sonucunda araştırmaya dâhil edilen yüksek lisans ve doktora tezlerinin istatistiksel güçleri sırasıyla küçük, orta ve büyük seviyedeki etki büyüklükleri için 0.23, 0.72 ve 0.92 olarak bulunmuştur. Bu güç değerleri, büyük seviyedeki etki büyüklüğünü belirlemek dışında küçük ve orta seviyedeki etki büyüklüklerini belirleyebilmek için Cohen'in tavsiye ettiği %80 seviyesinin altındadır. Buna karşılık, uygulamada elde edilen güç değerleri, yazında mevcut olan istatistiksel güç analizi çalışmalarında elde edilen değerlerden nispeten daha yüksek çıkmıştır. Ayrıca uygulama kısmında, tezlerde uygulanan anlamlılık testlerinden elde edilen sonuçlar incelenmiş ve toplamda uygulanan 2970 adet anlamlılık testinden 1685'i (%56,73) anlamsız olarak, 1285'i (%43,27) de anlamlı olarak bulunmuştur. Uygulanan anlamlılık testlerinin sonuçlarının genellikle anlamsız olması, bunun nedeninin düşük istatistiksel güç olabileceği ihtimalini artırmaktadır. Buradan hareketle, anlamsız olarak sonuçlanan anlamlılık testlerinin, yeterli istatistiksel güç sağlandıktan sonra tekrar edilmeleri faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The power analysis is a method that enables to plan a highly valid and reliable research and to guarantee the validity, reliability and sensibility of the results of a research. Statistical power, in addition, is an approach which is used to evaluate to what degree the decisions obtained as a result of statistical tests used to test an aim are valid and reliable in terms of probability values. The power analysis is different from the other statistical methods to a great extent. Various statistical analyses begin the analysis with the existing data and focuses on the comments of the consequences. Nevertheless, power analysis is meaningful before data collection and significant in the process of setting the hypothesis.In this context, the major purposes of this thesis are;i.To contribute researches in social sciences by creating awareness about what the power analysis means.ii.To guide researchers about how the power analyses can be employed in a social science study.In this study, the master and PhD dissertations which are successfully completed between 2005-2012 years in ?Human Resources? area and registered to the Council of Higher Education (YÖK) National Thesis Center are investigated to detect statistical power levels. This study is expected to contribute to the existing statistical power knowledge significantly, since there is no exist other study similar to this research.In the literature part of thesis detailed information has given about statistical power and also in the application part statistical power analysis process on the an example has given. Cohen?s power tables and G-Power 3.1.3 statistical power analysis program, the statistical powers of the masters and PhD dissertations included in the study are found as 0.23, 0.72 and 0.92 for small, medium and large effect sizes respectively. These power values are less than 80% level which is suggested by Cohen to be able to determine small and medium levels effect sizes except large effects. On the other hand, the power values attained as a result of this application are relatively greater than those of the existing literature. Moreover, in the application part, the outcomes of the significance tests employed in the dissertations are examined and 1685 of the tests (56.73%) are found to be insignificant and 1285 (43.27%) are found to be significant out of 2970 total significance tests. The reason behind the failure of the majority of the significance tests may have been associated with low statistical power. Thus, the significance tests which result in insignificant results will be better if they are repeated after adequate statistical power is assured.