Isparta ilinde teşvik ve destek alan işletmelerde memnuniyet düzeyinin ölçülmesi
Measuring of satisfaction level of enterprises received incentive and support in Isparta
  1. Tez No: 325254
  2. Yazar: TURGAY OYMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET HÜSREV EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Küreselleşmeyle birlikte sınırların ortadan kalktığı, sermayenin ve malların dolaşımının rahat ve dinamik olduğu bir dünyada ülkeler bu pazardan daha çok pay alabilmek ve kendi ekonomilerini geliştirmek için çeşitli araçlar kullanırlar. Serbest piyasa düzeni içinde devletlerin ekonomiye müdahalesinin en etkili araçlarından biri teşviklerdir.Teşvikler temel olarak bir mal veya hizmetin maliyetini düşürmeye yönelik devlet tarafından yapılan bir kaynak transferi olarak tanımlanabilir. Teşvikler, devletin kaynakları ile belli bir işletmeyi veya üretimi, üretim yöntemini, üretim ya da faaliyet konusunu etkilemek, üreticileri teşvik ve himaye etmek, rekabet gücünün artmasına katkıda bulunmak, kuruluş yerini etkilemek suretiyle belirli bir bölgenin gelişmesini sağlamak gibi amaçlarla, denk bir karşılık beklemeden her ne şekilde olursa olsun yapılan yardımlardır.Bu çalışmada, teşvik kavramı, bazı uluslararası kuruluşların teşvik kavramına yaklaşımları, teşvik uygulamalarının gerekçeleri, amaçları, sınıflandırılmaları konuları ile Türkiye'de uygulanan teşviklerin neler olduğu ve memnuniyet kavramı incelenmiş, Isparta ilinde çeşitli kuruluşlardan teşvik alan işletmelerin memnuniyet düzeyinin ölçülmesine yönelik bir uygulama gerçekleştirilmiştir.Çalışmanın örneklemi, Isparta ilinde bulunan ve çeşitli kuruluşlardan destek alan işletmeler olmuştur. Araştırmanın örneklemi 151 işletmeden oluşmuş ve katılımcılara teşvik veren kuruluşlardan alınan faydalanıcı bilgileri yardımıyla ulaşılarak yüz yüze görüşme yöntemiyle anket yapılmıştır.Araştırmada, teşviklerden faydalanan işletmelerin memnuniyet düzeyi ile işletme türleri, teşvik veren kuruluşlar, kullanılan teşvik çeşitleri ile ilişkileri incelenmiştir.Anahtar KelimelerTeşvik Kavramı, Uluslararası Kuruluşlarda Teşvik Kavramı, Türkiye'deUygulanan Teşvikler, Memnuniyet Kavramı
Özet (Çeviri)
Within the world through disappearance of borders by globalization and free and dynamic movement of capital and goods, countries use different instruments in order to enhance their own economies for taking more market share. Incentive is one of the instruments which are used by states for intervention to economy within free market organization.Incentives can be basically defined as transfer of fund by state in order to decrease of cost of goods or services. Incentives are all kinds of gratis aids from state sources such as affecting of a specific enterprise or production, production method, production or activity area, promoting and protecting of producers, contributing to enhancing of competitive capacity, developing of a spesific region by regulation site of establishment.In this study, incentive concept, approaching of some international institutions to incentive concept, reasons, aims and classification of incentive implementations, incentives implemented in Turkey and satisfaction concept have been investigated and an application about measuring of satisfaction level of enterprises which received incentive from various institutions in Isparta has been carried out.Samples of the study are enterprises which are located in Isparta and received incentive from various institutions. Sample size of the study is composed of 151 enterprises. Those enterprises, whose communication informations have been taken from incentive giving institutions, have been conducted to questionnaire study by face-to-face meeting.In the study, relationship between satisfaction level of enterprises received incentive and types of enterprise, incentive-serving institution, types of received incentive are investigatedKeywordsIncentive concept, Incentive concept in international institutions, Incentivesimplemented in Turkey, Satisfaction concept