200 ev enerjili elektron- argon atomu çarpışması sonucunda iyonlaşma tesir kesitlerinin ölçülmesi
Electeron impact ionization cross section measurements of argon atom at 200 ev
- Tez No: 325441
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİKE ULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışmasında argon atomunun 200 eV enerjili elektron demeti etkisi ile saçılma ve iyonlaşma tesir kesitlerinin belirlenmesi amacı ile öncelikle kalibrasyon çalışmaları yapılmıştır. Elektron ? Ar çarpışmasında elastik ve inelastik saçılma olayları incelenmiştir. İkinci aşama olarak Ar atomunda farklı enerji ve açı değerlerinde (e,2e) tekniği kullanılarak TDCS ölçümleri yapılmıştır.Çalışmada Ar atomunun (3p) orbitali için 200 eV'de10o saçılma açısında 15 ? 20 ? 25 eV koparılan elektron enerjisi için; 15o saçılma açısında 20 eV ve 20o için 20 eV koparılan elektron enerji değerinde TDCS ölçümleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, electron impact scattering and ionization process for Ar (3p) at 200 eV incident electron energy is investigated. First, calibration studies are completed before the TDCS measurements are done. In this sense, elastic and inelastic scattering of e-Ar collision is searched for different kinematics.Than ionization cross sections for Ar (3p) is measured for 15 ? 20 ? 25 eV ejected electron energy for 150 degree scattering angle. In addition to that, for 20 eV ejection electron energy, 15o and 20o scattering angle kinematics are used to measure TDCS.