Position/force control of systems subjected to communicaton delays and interruptions in bilateral teleoperation
İki yönlü teleoperasyonda iletişim gecikmesine ve kesintisine maruz kalan sistemlerin kuvvet/konum denetimi
- Tez No: 325705
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET İSMET CAN DEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Teleoperasyon teknolojisi tehlikeli, riskli veya uzak ortamlarda konumlandırılmış robotik (köle) sistemlerin uzaktan kullanılabilmesini sağlar. İnsan operatör, görevleri uzaktan haberleşme hatları vasıtası ile gerçekleştirebilmek için komutları kontrol edici (yönetici) sistem üzerinden gönderir. Yönetici sistemde operatöre görevleri uzaktan gerçekleştirebilmesi için gerekli (görsel, duysal veya haptik) geribildirim sağlanır. İki yönlü teleoperasyon durumunda uzaktaki ortamdan sürekli geribildirim yaratılır. Uygun hareket ve kuvvet geribildirimi ile operatörün görevleri uzaktaki konumda gerçekleştiriyormuş hissiyatıyla yapması sağlanır. Teleoperasyon, uzaktan kontrol edilen sistemlerle ilgilendiği için sistemler arasındaki bilgi iletiminde zaman gecikmeleri ve bilgi kayıpları mevcuttur. Bu iletim hataları insan algısını, operatörün görevi başarıyla gerçekleştirmesini etkiler. Ayrıca sistemin dengesiz ve kullanılamaz hale gelmesine neden olabilir.Bu tezin amacı; paralel konum/kuvvet kontrollerinin model-dolayım tekniği metodu üzerinde durarak, iletişim gecikmeleri probleminin üstesinden gelmek için bir kontrol algoritmasının araştırılıp geliştirilmesidir. Model dolayım tekniği ve konum/kuvvet kontrolleri üç serbestlik dereceli teleoperasyon için genelleştirilmiş ve uygulanmıştır. Önerilen kontrol metodu Matlab Simulink bloklarıyla gerçek zamanlı olarak, köle ve yönetici alt sistemleri olan Novint Falcon ve Phantom Desktop haptik cihazlarıyla deneysel olarak test edilmiştir. Bu testlerin sonuçlarından, önerilen iki yönlü teleoperasyon sistemlerinin çalışmasının denge ve pasifliğinin, sabit ve değişken zaman gecikmelerinde ve bilgi kayıplarında korunduğu, bununla birlikte konum ve kuvvet izleme testlerinin sonuçlarının kabul edilebilir performans gösterdiği çıkarımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Teleoperation technology allows to remotely operate robotic (slave) systems located in hazardous, risky and distant environments. The human operator sends commands through the controller (master) system to execute the tasks from a distance. The operator is provided with necessary (visual, audio or haptic) feedback to accomplish the mission remotely. In bilateral teleoperation, continuous feedback from the remote environment is generated. Thus, the operator can handle the task as if the operator is in the remote environment relying on the relevant feedback. Since teleoperation deals with systems controlled from a distance, time delays and package losses in transmission of information are present. These communication failures affect the human perception and system stability, and thus, the ability of operator to handle the task successfully.The objective of this thesis is to investigate and develop a control algorithm, which utilizes model mediated teleoperation integrating parallel position/force controllers, to compensate for the instability issues and excessive forcing applied to the environment arising from communication failures. Model mediation technique is extended for three-degrees-of-freedom teleoperation and a parallel position/force controller, impedance controller, is integrated in the control algorithm. The proposed control method is experimentally tested by using Matlab Simulink blocksets for real-time experimentation in which haptic desktop devices, Novint Falcon and Phantom Desktop are configured as master and slave subsystems of the bilateral teleoperation. The results of these tests indicate that the stability and passivity of proposed bilateral teleoperation systems are preserved during constant and variable time delays and data losses while the position and force tracking test results provide acceptable performance with bounded errors.