Born-infeld gravity theories in D-dimensions
D-boyutta born-infeld kütleçekim teorileri
- Tez No: 338508
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM TEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Deser ve Gibbons tarafından ortaya atılmış olan Born-Infeld kütleçekim, kaynağını Born-Infeld elektrodinamiği ve Eddington'un kütleçekim eylemi fikirlerinden almaktadır. Teori, Eddington'un teorisinde olduğu gibi Ricci tensörünün determinantını içeren bir eylemle tanımlanır, fakat bu teoriden farklı olarak Einstein teorisinde olduğu gibi bağımsız değişken metriktir ve eylem Born-Infeld elektrodinamiğinin eylemiyle analoji üzerinden kurulur. Born-Infeld tipi kütleçekim tanımlanırken karşılaşılan temel zorluk (en azından) düz ve maksimal olarak simetrik sabit eğrilikli arkaplanlar etrafında üniter bir teori elde edilmesi gereğidir. Bu tezde, D-boyutlu genel Born-Infeld tipi kütleçekimin ağaç mertebesi üniterliğini analiz etmek için gerekli çerçeve geliştirilecektir. Buna ek olarak, üç boyutta eğrilik terimlerinin bütün mertebeleri için üniter olan Born-Infeld kütleçekim teorisi detaylı bir şekilde incelenecektir. Bu teori,“yeni kütleli gravitasyon”olarak adlandırılan, üniter, spekturumunda kütleli spin-2 tedirgemeler olan özel bir ikinci dereceden eğrilikli kütleçekim teorisinin genişletilmesi olarak ortaya atılmıştır. Üç boyuttaki Born-Infeld kütleçekim teorisi, üniter kütleli spin-2 tedirgemeler içermesinin yanında Einstein kütleçekim ile aynı holografik c-fonksiyonuna sahiptir. Ek olarak, bu teori kozmolojik sabitli topolojik kütleli gravitasyon ile aynı Tip-N ve Tip-D çözümlerine sahiptir.
Özet (Çeviri)
Born-Infeld gravity proposed by Deser and Gibbons takes its origin from two ideas: Born-Infeld electrodynamics and Eddington?s gravitational action. The theory is defined with a determinantal action involving the Ricci tensor as in the Eddington?s theory; however, in contrast, the independent variable is the metric as in Einstein?s gravity and the action is constructed in analogy with the action of the Born-Infeld electrodynamics. Main challenge in defining a Born-Infeld type gravity is obtaining a unitary theory around?at least?flat and maximally symmetric constant curvature backgrounds. In this thesis, a framework for analyzing the tree-level unitarity of a generic D-dimensional Born-Infeld type gravity is developed. Besides, in three dimensions, a Born-Infeld gravity theory which is unitary to all orders in the curvature is studied in detail. This theory was introduced as an extension of a specific quadratic curvature gravity theory dubbed as ?new massive gravity? which is unitary with a massive spin-2 excitation in its spectrum. Besides having a unitary massive spin-2 excitation, the Born-Infeld gravity in three dimensions has a holographic c-function which is the same as Einstein?s gravity. In addition, the theory has constant curvature Type-N and Type-D solutions which are the same as the cosmological topologically massive gravity.