Öğretmen Yetkinlik Ölçeği Türkçe uyarlaması
Turkish adaptation of Teacher Efficacy Scale
- Tez No: 325988
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, öğretmenlerinin yetkinlik düzeylerini ölçmek için geliştirilen (Gibson ve Dembo, 1984) Öğretmen Yetkinlik Ölçeğinin Türk diline uyarlanması amacıyla yapılmıştır.Ölçeğin önce özgün dili olan İngilizceden Türkçeye çevirisi, ardından da Türkçe formun özgün dile geri çevirisi yapılmıştır. Çeviri ve geri çeviri süreci farklı kişilerce yapılmış olup, iki grupta da her iki dili de iyi bilen, test geliştirme ve öğretmen eğitimi hakkında bilgi sahibi kişilerin yer almasına dikkat edilmiştir. Çalışmanın bundan sonraki aşamasında özgün form, Türkçe form ve geri çeviri formu 5 kişilik bir uzman grubun değerlendirmesine sunulmuştur. Uzmanların görüşleri ve eleştirileri doğrultusunda maddeler üzerinde gerekli düzenlemeler ve değişiklikler yapılmıştır ve form uygulanmaya hazır hale getirilmiştir.Çalışma evreni 2011?2012 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Tuzla ve Pendik İlçesinde bulunan ortaöğretim öğretmenleridir. Örneklem bu evren içinden araştırmaya katılan 274 kişiden oluşmaktadır.Ölçeğin iç tutarlık güvenirliğini belirlemek amacıyla Cronbach's Alpha hesaplanmıştır. Buna ek olarak maddelerin iki eşdeğer yarıya bölünmesi ile elde edilecek güvenirliği (split-half reliability) ayrıca hesaplanmıştır. Madde toplam korelasyonları için Pearson çarpım moment korelasyon analizi, maddelerin ayırt ediciliklerini görebilmek amacıyla bağımsız grup t testi yapılmıştır. Geçerlik işlemleri için öncelikle maddeler arasındaki gruplaşmaları belirlemek amacıyla faktör analizi gerçekleştirilmiştir.Analizler sonucunda orijinal ölçekteki 7 maddeler geçerlik ve güvenirlik çalışması sonucunda çıkarılmış 4 alt boyut ve 23 madden oluşan geçerlilik, güvenirlilik ve dilsel eşdeğerliği sahip Öğretmen Yetkinlik Ölçeğinin Türkçe Uyarlaması başarıyla oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was done to adapt `Teacher Efficacy Scale which was developed by Gibson and Dembo in 1984 to measure teachers' efficacy levelsIn the first stage the scale was translated from original English form into Turkish and then its back translation was completed. In this translation and back translation process, different people took part in and a variety of them who were very good at them and qualified in test development and teacher training. After following these completed stages, in accordance with the opinions of experts and critics the original form, the translated and back translated ones were evaluated and necessary adjustments and changes have been made on the items, afterwards the form is ready to be implemented.The population of the research consists of the secondary school teachers of two boroughs of İstanbul; Tuzla and Pendik in the academic year 2011-21012. The sampling group consists of 274 participants.In order to determine the reliability of the internal consistency of the scale, it?s Cronbach?s Alpha was calculated. In addition with these Split-Half Reliability was calculated. For item-total correlations, Pearson Product Moment Correlation Analysis was done and in order to monitor the distinctive characteristics of the items an independent Group `t Test was performed.For validity operations factor analysis was first conducted in order to determine groupings of substances.To sum up, as a result of the analysis 7 items from the original form were to be sorted out after validity and reliability study, the Turkish adaptation of ``Teacher Efficacy Scale consisting of 4 subscales and 23 items within validity, reliability, and with linguistic equivalence was successfully formed.