Erkeklerdeki semen kalitesindeki değişimin yıllara göre araştırılması
Investigation of the change of semen quality by years in men
  1. Tez No: 326230
  2. Yazar: GAMZE KARABABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ÇOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Erkeklerdeki Semen Kalitesindeki Değişimin Yıllara Göre AraştırılmasıSunulan çalışma yıllar içinde Türk erkeklerinde semen kalitesinde olabilecek değişikliklerin yıllar içinde farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesi amacına yönelik planlanıp, gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla 1995 yıllar ile 2011 yılının ilk yarısı içinde semen analizi yaptırmak amacıyla Düzen Laboratuvarları Grubunun Ankara Merkezine başvurmuş ve sperm örneği vermiş 24.953 erkeğin verilerinden yararlanılmıştır. Semen kalitesinin değerlendirilmesinde semen volumü, sperm miktarı, toplam sperm miktarı ve sperm hareketlilik verileri değerlendirilmiştir. Sunulan çalışmada semen volümü, sperm miktarı ve hareketlilik değerleri (A(+4),B(+3),C(+2),D(+1)) değerleri ayrı ayrı ve yaş grupları açısından istatistiksel olarak değerlendirilerek sunulmuştur. Çalışmamızda 20x106 sayısından düşük 250x106 sayısından büyük sperm sayısına sahip bireyler çalışma kapsamı dışında tutulmuş ve 50 yaş grubu üzerindeki bireylerin değerlendirmeye alınmamıştır. Ayrıca Çalışmamızda 1995-2011 yılları arasında örnek vermiş kişiler 18-50 yaş grubunda değerlendirmeye alınarak kendi içinde 5 ayrı yaş grubuna ayrılarak (18-25, 26-30, 31-35, 36-40, 41-50) semen parametrelerinin yaş grupları açısından değişip değişmediği araştırılmıştır.Elde edilen bu sonuçlara göre 1995-2011 yılları arasında sperm sayısında ve C(+2) hareketlilik düzeylerinde bir azalış dikkati çekmektedir. Her ne kadar semen miktarı A(+4) ve B(+3) hareketlilik düzeylerinde bir artış söz konusu ise de bu artışlar istatistiki olarak anlamlılık taşımamaktadır.Sperm sayısı 41-50 yaş grubu dışında tüm yaş gruplarında değerlendirmeye alınan yıllar içinde düşme gösterirken, semen miktarı 18-25 ve 26-30 yaş gruplarında anlamlı derecede artış göstermektedir. Bu artışa paralel olarak toplam sperm miktarı 18-25 ve 26-30 yaş gruplarında artış gösterirken 31-35 ve 36-40 yaş gruplarında azalma göstermektedir. 41-50 yaş grubunda ise istatistiksel bir artış veya azalış saptanamamıştır. C(+2) hareketlilik değeri tüm yaş gruplarında ve genel olarak çalışmaya bakıldığında anlamlı düşüşlerin tespit edildiği parametredir.Yurdumuzda erkeklerin sperm sayısı ve morfolojisi ve kalitesinin bildirildiği çalışmaların sayısının vaka çalışmalarıyla kısıtlı olup konu ile ilgili genel bir görüş oluşturmasından uzaktır. Sunulan çalışma bu konuda gerek kişi sayısı gerekse değerlendirilen yıllar göz önünde bulundurulduğunda ilk olma özelliğine sahiptir.
Özet (Çeviri)
Investigation of the change of semen quality by years in menThe present study has been planned and realized in order to determine the possible change in semen quality of men by years. For this purpose, the data obtained from 24.953 man who had applied and given semen sample to Duzen Laboratory Group in Ankara between years 1995 and first half of 2011 was used. For evaluating the semen quality, semen volume, sperm concentration, total sperm count and sperm mobility parameters were used. In the study, semen volume (mL), sperm concentration (106/mL), total sperm count and sperm mobility values (A(+4),B(+3),C(+2),D(+1)) were evaluated and presented specially and by age statistically. In this study people whose concentration of sperm is below 20X106/mL and above 250X106/mL more excluded and people who are above 50 years age are also excluded from the study. In addition, 18-50 years old men who gave semen samples between years 1995-2011 were grouped into 5 categories by age (18-25, 26-30, 31-35, 36-40,41-50) and semen parameters were investigations in terms of age.According to results obtained, between years 1995-2011 sperm concentrations and C mobility levels have decreased. Although, there is an increase in semen volume and A(+4) and B(+3) mobility levels, those are not statistically significant (p>0.05). Sperm concentrations tend to decrease in the years in all age groups except 41-50 age group and semen volume increase in 18-25 and 26-30 age groups. Parallel to this increase, the total sperm count was found to increase in 18-26 and 26-30 age groups and decrease in 31-35 and 36-40 age groups and to decrease in 31-35 and 36-40 age groups. For 41-50 age group statistically increase or decrease was not found. C(+2) mobility level is a parameter in which significantly decrease was found in all age groups and in the study generally.In Turkey, the number of studies reporting man semen quality and morphology are limited and far from providing a general view. The presented study is the original first one in terms of number of men and years evaluated.