Spinoserebellar ataksili hastalarında elektrofizyolojik inceleme
Electrophysiologic study of spinocerebellar and Friedreich ataxia patients
  1. Tez No: 326308
  2. Yazar: BLERIM MYFTIU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BARIŞ BASLO
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
AMAÇLAR: Tez çalışmamız, incelenen sinir ve kasların parametrelerini standardize edip, kaydedilen bilgileri kontrol grubuyla kıyaslayarak, spinoserebellar ataksi (SCA) ve Friedreich ataksili (FRDA) hastalardaki periferik sinir tutulumunun ağırlığı ve dağılımı hakkında bilgi toplamayı amaçlamaktadır.HASTALAR VE YÖNTEMLER: Genetik veya klinik tanılı, 18 yaş üzeri SCA ve FRDA toplam 31 hasta çalışmaya katıldı. Kontroller, hastaların yaş ve cinsiyet dağılımına uyan 31 sağlıklı bireyden oluşturuldu. Her iki grupta sağ üst ve alt ekstremitelerde duysal ve motor ileti incelemeleri, F yanıtları, proksimal ve distal kasların iğne elektromiyografisi ile distal kaslardan motor ünite sayı tahmini çalışıldı. Kontrol ve hasta grubunda ölçümü yapılan parametreler için tanımlayıcı istatistikler gerçekleştirildi. Ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler hesaplandı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: The aim of our study is to examine the bioelectrical activity of nerves and muscles in spinocerebellar (SCA) and Friedreichs? ataxia (FRDA) patients according to a standardized protocol, in order to obtain information about the severity and distribution of peripheral nerve involvement.PATIENTS AND METHODS: We examined 31 genetically of clinically diagnosed, older than 18 years of age SCA and FRDA patients. Control group was formed by 31 age-matched healthy individuals. We performed sensory and motor conduction studies, F responses, needle EMG of proximal and distal muscles, and motor unit number estimations (MUNE) of distal muscles to upper and lower extremities of both groups.