Spinoserebellar ataksili olgularda MRG ile kantitatif volüm ölçümleri ve klinik korelasyonu
Volumetric analysis with magnetic resonance imaging in spinocerebellar ataxia cases and clinical correlation
- Tez No: 334024
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ ADAPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Neurology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Tunççekiçler, N. Spinoserebellar ataksili olgularda Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) ile volüm ölçümleri ve klinik korelasyonu. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı. Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2013. Bu çalışma Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde Mayıs 2011-Mart 2013 tarihleri arasında nöroloji ve radyodiagnostik anabilim dallarında gerçekleştirildi. Çalışmaya otuz SCA hastası ve otuz yaş eşleştirilmiş sağlıklı gönüllü dahil edildi. Bu kişilerden 1,5 Tesla MR cihazıyla yüksek rezolüsyonlu 3D MR T1 ağırlıklı imajlar elde edildi. Görüntüler Osirix programı kullanılarak işlendi. Yarı otomatik volümetrik yaklaşımla yapılarak beyin sapı ve serebellum hacimleri elde edildi. SCA hastaların klinik disfonksiyonları SARA (Scala for the Assessment and Rating of Ataxia) ve MMSE (Mini Mental State Examination) ile değerlendirildi. İstatistiksel analizler SPSS 20 versiyonu kullanılarak hesaplandı. Bu çalışmanın amacı spinoserebellar ataksisi olanlarda serebellum ve beyin sapı hacimleri ile klinik bulguların korelasyonu araştırmaktır. SCA hastalarında serebellum ve beyin sapı hacmi kontrol grubuna oranla düşüktür. SARA skoru ile beyin sapı hacmi ve SARA skoru ile serebellum hacmi arasında anlamlı lineer azalma bulundu. SCA hastalarında duruş ve yürüyüş, konuşma, ekstremitelerin kinetik fonksiyonu alt skorları yükseldikçe serebellum ve beyin sapı hacimleri düşmektedir. Beyin sapı ve serebellum atrofisinin her ikisi de SCA?daki klinik disfonsiyona bağımsız olarak katkıda bulunmaktadır. Tüm SARA skorları beyin sapı ve serebellum volümleri ile ters korelasyon göstermektedir. MMSE ile serebellum ve beyin sapı hacimleri arasında anlamlı korelasyon mevcuttur. Bunun dışında hastalık süresi ile beyin sapı ve serebellum hacimleri arasında anlamlı negatif korelasyon mevcuttur. Bizim çalışmamız MRG?nin SCA?nın şiddetini göstermede dikkat çekici bir belirteç olduğunu göstermek açısından güçlü kanıtlar sağlamaktadır. Volümetrik MRG ölçümleri çok değerli bir hastalık göstergesi olabilir ve hastalığın ilerlemesini izlemek için kullanilabilir.
Özet (Çeviri)
Tunççekiçler, N. Eskisehir Osmangazi University Medical Faculty Department of Radiology. Volumetric analysis with Magnetic Resonance Imaging (MRI), in spinocerebellar ataxia (SCA) cases and clinical correlation. Medical speciality thesis, Eskisehir, 2013. This study was performed prospectively in Eskişehir Osmangazi University Department of Radiology end Neurology between May 2011and Marc 2013. Thirty cases with SCA (spinocerebellar ataxia) patient and age-matched thirty healty volunteer included the study. In all subjects, high-resolution T1 weighted images were obtained with a 1,5 Tesla MRI (Magnetic Resonance Imaging) scanner. Image data processing was performed by using Osirix software. Individual cerebellar and brain stem volumes were calculated by semiautomated volumetry approaches. For all patients with SCA, clinical dysfunction was scored according to the SARA (Scala for the Assessment and Rating of Ataxia) and MMSE (Mini Mental State Examination). Statistical analyses were calculated with the SPSS (Statistical Package fort the Social Sciences) Version 20. The aim of this study was to investigate SCA patients cerebellar volume and brain stem volume correlation clinical dysfunction. Cerebellar and brain stem volume lower in patients with SCA compared with control. Significant lineer dependencies were found between SARA and cerebellum volume and between SARA and brain stem volume. SCA patients higher posture and gait subscores, speech subscores, the limb kinetic subscore had smaller volumes of the brain stem and cerebellum. Both cerebellar and brain stem atrophy contributed independently clinical dysfunction in SCA. All subscores SARA was inversely correlated with the brain stem and cerebellar volumes. Significant were correlation between MMSE and cerebellum volume and between MMSE and brain stem volume. Beyond this, we found an inverse correlation between disease duration and brain stem volume and between disease duration and cerebellum volume. Our data provide strong evidence that MRI is an attractive surrogate markers of disease severity in SCA. Volumetric MRI analysis may serve as a valuable surrogate disease marker and use to monitor disease progression.