Ameliyat öncesi dönemde çocuğa verilen eğitim ve terapötik oyun yönteminin çocuğun kaygı, korku ve ağrı düzeylerine etkisinin incelenmesi
Research on the effects of education and therapeutic play methods applied preoperationally on the anxiety, fear and pain levels of children
- Tez No: 326346
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Z. BAHİRE BOLIŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu araştırma ameliyat öncesi dönemde anksiyete ve korku düzeyinin düşürülmesinde kullanılaneğitimin ve terapötik oyunun, çocuğun ameliyat sonrası anksiyete, korku ve ağrı düzeyi üzerine etkinliğini saptamak amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın evreni Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi HastanesiÇocuk Cerrahisi Servisi ve Samsun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Çocuk Cerrahisi Servisinde oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi, belirtilen kurumlarda, 7- 12 yaş arası ameliyat olmak için gelen, araştırma kriterlerine uyan 300 çocuk oluşturmuştur.Verilerin toplanmasında, çocukların ve annelerinin sosyodemografik özelliklerini belirleyen soru formu, Çocuklar İçin Durumluk Sürekli Kaygı Envanteri (ÇDSKE), Tıbbi İşlem Korku Ölçeği, Wong ve Baker `in Yüz İfadeleri Derecelendirme Skalası ile toplanmıştır. Verilerin analizinde Non parametrik testlerden Kruskal Wallis testi, Mann Whitney U testi, Wilcoxon test vepearson korelasyon analizikullanılmıştır.Kontrol grubundaki çocuk ve annelerine rutin bilgilendirme yapılmış. Eğitim grubundaki çocuk ve annelerine hazırlanan eğitim kitapçıkları ile birlikte video gösterisi yapılmıştır. Eğitim ile birlikte oyun ile ameliyata hazırlanan gruba da çeşitli oyun malzemeleri ve bazı tıbbi araçlarla dramatizasyon yöntemi ile oyun oynanmıştır.Bu çalışmada çocukların %88.7'si erkek cinsiyette olup % 76'sı sünnet için gelenler oluşturmuştur. Çocukların %76.7'sinin daha önce ameliyat olmadıklarını belirtmişlerdir. Araştırma sonunda kontrol grubuna göre eğitim ve eğitim ile birlikte terapötik oyun ile ameliyata hazırlanan çocukların ameliyat sonrasında kaygı ve korkularının azaldığı ve bu farkın istatiksel olarak ileri derecede anlamlı olduğu ( p0.05).Araştırmanın sonunda verilen eğitim ve yapılan terapötik oyunun çocuğun anksiyete ve korkusunu azaltmada oldukça etkili olduğu ama ağrıya etkisi olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research study has been held to determine the effectiveness of education and therapeutic play applied in the pre-operational period in order to decrease the anxiety, fear and pain levels of children in the post-operational period.Research population has been generated from Ondokuz Mayıs University Health Application and Research Hospital, Pediatric Surgery Service and Samsun Maternity and Child Hospital, Pediatric Surgery Service. 300 children aged 7-12 and suitable for the research criteria who have been referred to the institutions above for surgery have been the sample of the study.In the data collection period, a question form to describe socio-demographical characteristics of the children and their mothers, State-Trait Anxiety Inventory for Children (STAI- for children), The Scale of Fear of Medical Procedures and Wong and Bakers The Faces Pain Rating Scale have been used. In the data analysis, Kruskal Wallis Test, Mann Whitney U Test, Wilcoxon Test and Pearson correlation analysis have been used.Children and mothers in the control group have been informed routinely. Children and mothers in the education group have been introduced with educational manuals together with video demonstrations prepared fort he study. In the group involving both education and play for getting prepared before the operation, using some play materials and medical equipment, play has been used with dramatization method.In this study, 88.7 % of the children were males and 76 % of them were male children referred to the hospital for circumcision. 76.7 % of the children hadnt been operated before this operation. At the end of the research, compared with control group children, children in the groups that were prepared fort he operation with education and with education together with therapeutic play were displaying decreased levels of anxiety and fear and this result was statistically quite significant( p0.05).At the end of the research study, it was seen that the education given and the therapeutic game that was held were quite effective in decreasing the anxiety and fear of the child but ineffective on the pain sensation.