Koklear implant kullanicilarinda değişen empedans telemetri değerlerinin boylamsal olarak retrospektif değerlendirilmesi
Longitudinal Retrospektif Evaluation of Variable Impadence Telemetry Values in Cochlear Implant Recipients
- Tez No: 326368
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH ÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma Koklear impantlı kişilerde zamanla değişen elektrot empedans değerleri arasındaki ilişkiyi ve işitsel algı testleriyle korelasyon gösterip göstermediğini araştırmak amacıyla Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB AD arşivleri taranarak retrospektif olarak gerçekleştirildi. Çalışmaya Medel marka CI kullanan 1 ile 64 yaş arasındaki 48 (28 erkek, 20 kadın) kişi katılmıştır. Katılımcıların ameliyat sırasında, ameliyat sonrası 1., 3., 6., 12. ve 24. aylarda impedans telemetrisi yöntemiyle tüm intrakoklear elektrotlarının belirlenen akım değerleri SPSS'e aktarıldı, ardından apikal olarak 1., 2., 3., 4. elektrotların, medial olarak 5., 6., 7., 8. elektrotların , bazal olarak ise 9., 10., 11., 12. elektrotların empedans değerlerinin ortalaması alınarak gruplandırıldı. Empedans değerleri olgunun cinsiyeti, implant yaşı, işitme kaybının etiyolojisi, implant endikasyonu yapılan kulak, implant modeline göre değerlendirildi. Empedans değerlerinin işitsel algı testleriyle korelasyonu incelendi. Elde edilen veriler tanımlayıcı istatistik, varyans analizi ve Spearman Rho's ile değerlendirildi. Apikal, medial ve bazal elektrotlarda olmak üzere ortalama empedans değerleri arasında ilk 3 aylık dönemdeki artış anlamlı olarak farklı elde edildi. 3. Aydan itibaren empedans değerlerinin düşerel stabil hale geldiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study aims to research changing impedance values over time and the relationship between Auditory perception in CI (cochlear implant) recipient. It is performed by using archives from Ege University Faculty of Medicine, Department of ENT. 48 (28 male, 20 female) Medel CI recipient the age range between 1 and 64 were included. Participants current values of all intrakoklear at the surgery, postoperative 1., 3., 6., 12., and 24. Months by using electrode impedance telemetry method record from archvives was transferred to SPSS. Avarage values of electrodes impedance was grouped as apical for 1., 2., 3., 4. electrodes; as medial for 5., 6., 7., 8. electrodes and as basal for 9., 10., 11., 12. electrodes. Impedance values was evaluated according to the sex, implant age, etiology of hearing loss, implantation ear side and the implant model. The relationship between impedance values and auditory perception tests was examined. The data obtained from the archives evaluated with descriptive statistics, analysis of variance and Spearman's rho. Apical, medial and basal electrodes impedance values significantly increases in the first 3-month period. Impedance values were dropped from the 3. month then becomes stable after 3 month.