Koklear implantasyon yapılan hastalarda intraoperatif ve uzun dönemde telemetri değişiklikleri
Intraoperative and long term telemetry changes in cochlear implantation patients
  1. Tez No: 907248
  2. Yazar: MUHAMMED DAĞKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA METE KIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Koklear implantasyon(Kİ), ileri derecede sensörinöral işitme kaybı yaşayan bireyler için etkili bir tedavi yöntemi olarak öne çıkmaktadır. Kullanıcı sayısı dünya genelinde artarken, bireysel elektrot arızalarının da sıklığı yükselmektedir. Bu arızaların ses kalitesi ve konfor üzerindeki etkileri, bireylerin yaşam kalitesini doğrudan etkileyebilir. Çalışmanın amacı, Kİ kullanıcılarının zamanla değişen empedans ölçümlerini retrospektif olarak değerlendirmektir. İkincil hedef, intraoperatif anormal elektrot bulgularının yaygınlığını ve zaman içindeki değişimini belirlemektir. Çalışmaya Cochlear marka implant kullanan 333 birey (358 implant) dahil edilmiştir. Katılımcıların empedans telemetrisi, intraoperatif ve postoperatif 1., 2., 3., 6. ve 12. aylarda değerlendirilmiştir. Postoperatif 1. ayda maksimum empedans değerlerine ulaşıldığı, 6. aydan sonra ise stabil bir seyir izlendiği görülmüştür. Toplamda 358 cihazdan 26'sında (%7,2) en az bir elektrot arızası saptanmıştır. Bu arızaların 22'si (%84,7) açık devre(OC), 4'ü ise (%15,3) kısa devre(SC) şeklindedir. OC arızalarının tamamı 1. ayda düzelirken, SC arızalarında hiçbir düzelme gözlemlenmemiştir. Koklear implant adaylık kriterlerinin genişlemesiyle birlikte, bireysel elektrot arıza oranlarının da artması beklenmektedir. Düzenli takipler, hasta performansının izlenmesi açısından kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Cochlear implantation is emerging as an effective treatment for individuals with profound sensorineural hearing loss. As the number of users increases worldwide, the frequency of individual electrode failures is also increasing. The effects of these failures on sound quality and comfort can directly affect the quality of life of individuals. The aim of this study was to retrospectively evaluate the time-varying impedance measurements of CI users. The secondary objective was to determine the prevalence of intraoperative abnormal electrode findings and their change over time. The study included 333 individuals (358 implants) with Cochlear implants. The impedance telemetry of the participants was evaluated intraoperatively and at 1, 2, 3, 6 and 12 months postoperatively. It was observed that maximum impedance values were reached at the 1st postoperative month and a stable course was observed after the 6th month. At least one electrode failure was detected in 26 (7.2%) of the 358 devices. Of these failures, 22 (84.7%) were open circuit (OC) and 4 (15.3%) were short circuit (SC). All of the OC failures recovered in the first month, while no recovery was observed in SC failures. With the expansion of cochlear implant candidacy criteria, individual electrode failure rates are expected to increase. Regular follow-ups are critical for monitoring patient performance.