Obez olan ve olmayan hastalarda rejyonal anestezi/analjezi uygulamalarının karşılaştırılması: Prospektif gözlemsel çalışma
A comparison of regional anesthesia / analgesia applications in patients with and without obesity: A prospective observational study
- Tez No: 661088
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KEMALETTİN KOLTKA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın amacı obez olan ve obez olmayan hastalarda rejyonal anestezi (RA) uygulamaları sırasında uygulayıcıların zorluk değerlendirmelerini karşılaştırmaktır. Ayrıca uygulamalar sırasında karşılaşılan komplikasyon ve başarı oranın obezite ve zorluk değerlendirmesiyle ilişkisi de araştırılmıştır. GEREÇ YÖNTEM: Çalışma prospektif, kesitsel, tanımlayıcı bir araştırma olarak tasarlandı. Hastanemize Mayıs 2019 ile Mayıs 2020 tarihleri arasında ortalama 1 yıl süresince yapılantüm nöroaksiyel ve periferik blokları içeren tüm RA uygulamaları dâhil edilmiştir. 12 farklı RA uygulamasını karşılaştırarak, uygulayıcının kıdemi, zorluk değerlendirmesi, uygulama süresi, sedasyon uygulanması, monitörizasyon yöntemi, blok başarısı, komplikasyon gelişimi ve hasta memnuniyeti açısından değerlendirilmiştir. BULGULAR:Toplamda 554 hastanın değerlendirildiği bu çalışmada, hastaların %28'i obez olarak değerlendirilmiştir. RA uygulamalarının çoğu aksiller ve spinal uygulamalardır (%52.1).İlk uygulayıcıların çoğunluğu (%56.3), 2 yıldan uzun süredir asistanlık yapan hekimlerden oluşmaktadır. Hastaların %4.7'sinde RA uygulaması başarısız olarak değerlendirilmiş. Çoğunluğu hipotansyon/bradikardi olmak üzere %5.7'sinde ise komplikasyon gelişmiştir. SONUÇ: RA uygulamalarından aksiller, spinal ve epidural enjeksiyon uygulamaları sırasında uygulayıcıların obez hastalarda anlamlı derecede zorlandıkları; servikal, supraklaviküler, kombine spinal-epidural, paravertebral ve erektör spina uygulamalarında ise obezite ile zorluk düzeyi arasında anlamlı bir ilişki bulunmadığı gösterilmiştir. RA uygulamaları sırasında obezite ile komplikasyon veya uygulama başarısı arasında anlamlı ilişki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of our study is to compare the difficulty evaluations of practitioners during regional anesthesia (RA) applications in obese and non-obese patients. In addition, the relationship between the complications and success rates encountered during the applications with obesity and difficulty assessment was also investigated. MATERIAL AND METHOD: The study was designed as a prospective, cross-sectional, descriptive study. All RA applications including all neuroaxial and peripheral blocks to be performed in our hospital between May 2019 and May 2020 for an average of 1 year were included. By comparing 12 different RA applications; the seniority of the practitioner, evaluation of difficulty, application time, application of sedation, monitoring method, success of block, development of complications and patient satisfaction were evaluated. RESULTS: In this study in which 554 patients were evaluated in total, 28%of the patients were evaluated as obese. Most of the RA applications were axillary and spinal applications (52.1%). The majority of the first practitioners (56.3%) were physicians who had been residents for more than 2 years. In 4.7%of the patients, RA application was evaluated as unsuccessful. Complications developed in 5.7%, most of them were hypotension /bradycardia. CONCLUSION: The practitioners had significant difficulties during axillary, spinal and epidural injection applications in obese patients, but there was no significant relationship between obesity and difficulty level in cervical, supraclavicular, combined spinal-epidural, paravertebral and erector spina applications. No significant relationship was found between obesity and complications or success of the application in total.