Alifatik metilsilan grubu içeren imin polimerlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of imine polymers containing group methyl silane aliphatic
  1. Tez No: 326627
  2. Yazar: NEŞE ÇITAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
3-hidroksibenzaldehit ve 4-hidroksibenzaldehit ile 3-aminopropil(dietoksi) metilsilanın kondenzasyon reaksiyonlarından Schiff bazları sentezlendi. Bu Schiff bazlarından, oksidatif polikondenzasyon yoluyla Schiff bazı polimerleri sentezlendi. 2-hidroksi-1-naftaldehit, 2-hidroksi benzaldehit ve 2-hidroksi-3-metoksi benzaldehitten oksidatif polikondenzasyon yoluyla polimerler sentezlendi. Daha sonra bu sentezlenen polimerlere 3-aminopropil(dietoksi)metilsilan eklenerek aşı imin polimerleri elde edildi. Oksidant olarak; sodyum hipoklorit (NaOCl) kullanıldı. Sentezlenen Schiff bazları ve poliiminlerin çözünürlük testleri; etanol, metanol, asetonitril, n-hekzan, etil asetat, aseton, THF, kloroform, DMF ve DMSO'da gerçekleştirildi. Schiff bazları ve poliiminlerin yapıları, FT-IR, UV-vis, 1H-NMR, 13C-NMR ve CV, XPS analizleriyle aydınlatıldı. Ayrıca Schiff bazları ve poliiminlerin termal özellikleri, TGA, DTA ve DSC teknikleri ile belirlendi. Polimerlerin DMA analizleri alındı. Elde edilen bileşiklerin fotolüminesans (PL) özellikleri DMSO'daki çözeltilerinden belirlendi. Floresans ölçümleri değişik konsantrasyonlardaki çözeltilerde maksimum PL şiddetini elde etmek için optimum konsantrasyonlarda uygulandı. Schiff bazı ve polimerlerin iletkenlik özellikleri incelendi. Elde edilen polimerlerin sayıca ortalama mol kütlesi, ağırlıkça ortalama mol kütlesi ve polidisperslik indeksi değerleri, büyüklükçe ayırma kromatografisi (SEC) ölçümlerinden belirlendi. Sentezlenen polimerlerin SEM görüntüleri alındı.
Özet (Çeviri)
A series of Schiff bases were synthesized by condensation reaction of 3-aminopropyl(diethoxy)methylsilane with 3-hydroxybenzaldehyde and 4-hydroxy benzaldehyde compounds. Polymers were synthesized from Schiff bases by oxidative polycondensation. Polymers were synthesized from 2-hydroxybenzaldehyde, 2-hydroxy-3-methoxybenzaldehyde and 2-hydroxy-1-naphthaldehyde by oxidative polycondensation. Then, poly(imine)s obtained by adding 3-aminopropyl(diethoxy)methylsilane to this polymers. Sodium hypochlorite (NaOCl) was used as oxidant. Solubility tests of the synthesized Schiff bases and polymers were performed in acetonitril, ethanol, methanol, n-hexane, etylacetat, aceton, THF, chloroform, DMF, DMSO. All compounds were characterized by FT-IR, UV-vis, 1H-NMR, 13C-NMR, CV and XPS analyses. In addition, thermal properties of Schiff bases and their polymers were determined by TGA, DTA and DSC techniques. DMA analyses of polymers were performed. Photoluminesans (PL) properties of the synthesized compunds were determined in solution forms in DMSO. Fluorescence measurements were carried out in various concentrated solutions to determine the optimum concentrations and obtain the maximal PL intensities. Conductivity properties of Schiff bases and polymers were examined. The number average molecular weight (Mn), weight average molecular weight (Mw) and polydispersity index (PDI) values of the synthesized compounds were determined by the size exclusion chromatography (SEC). SEM images of the synthesized polymers were obtained.