Küreselleşmenin Türk kamu maliyesine etkileri
Influences of globalization on Turkish public finance
- Tez No: 326772
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN COŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Küreselleşme süreci, 1980'li yıllardan sonra hız kazanarak tüm gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeleri ekonomik bakımdan bir dönüşüme uğratmıştır. Bu dönüşümün sonucu olarak ulus devletlerin ekonomideki ağırlığı gün geçtikçe azalmış ve ülkeler ekonomi politikaları alanında karar verirken çeşitli kuruluşlara bağımlı hale gelmişlerdir.Devletler, ekonomik hayatta etkinliğini yavaş yavaş kaybederken mali istikrarı sürdürebilmenin çaresini aramışlardır. Bu nedenle maliye politikası aracı kullanılarak kamu bütçesinin etkinliğini artırmanın yolu aranmıştır. Kamu bütçesinin hazırlanmasında mali alanda sınırlandırmalara gidilerek mali disiplinin sağlanması amaçlanmıştır.Türkiye'de de kamu mali disiplini anlayışı AB ve IMF gibi uluslar üstü kuruluşların etkisiyle önem kazanmış ve bir takım anayasal düzenlemeler yapılarak devletin yeni ekonomik sisteme uyum sağlanmasına çalışılmıştır.Bu bağlamda, çalışmada küreselleşmenin Türk kamu maliyesine etkisi 24 Ocak kararları sonrasında tarihsel süreç içerisinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the 1980's the acceleration of globalization has shaped and transformed the economic structure of the developed and developing countries. This transformation has weakened the nation-states' influence on national economic strategies, making them dependent on certain establishments.As states fail to preserve their influence on national economy, they have been seeking solutions to sustain financial stability. In order to achieve it, fiscal policy is used to enchance the effectiveness of the public budget. It is aimed to maintain the fiscal discipline through delimitation in finance while planning the fiscal budget.With the effect of supranational institutions such as the EU and IMF, fiscal discipline in public finance became important in Turkey and various laws were made to provide agreement with the new economic system of the state.In this context, this study inspected the effect of globalization on Turkish public finance in a chronological order after January 24 decisions.