İpotekli konut finansmanı sistemi ve tüketicinin korunması
The mortgage based real estate financing system and protection of the consumer
- Tez No: 326806
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Hukuk, İşletme, Banking, Law, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gayrimenkul Değerlemesi ve Finansmanı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Konut finansmanı sistemlerinden nitelik ve etkinlik yönünden en önemli olan ipotekli konut finansmanı sistemi temelde tüketici işlemine dayanmaktadır. Tüketicinin korunmasını gerekli kılan sebepler, ipotekli konut kredilerinde daha da ön plana çıkmaktadırlar. Bu nedenle de tüketicinin sözleşme kurulması öncesinden sözleşmenin sona ermesine kadar her aşamada korunmasına yönelik hukuki düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenlemeler bazı durumlarda tüketicinin korunmasına yönelik diğer düzenlemelerden farklılık göstermektedir. Bu durum ipotekli konut kredilerinin niteliklerinden kaynaklanmaktadır. Böylelikle bu kredilerin tüketicinin korunması yönünden ayrı bir kanunu gerekli kıldığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The mortgage based real estate financing system, which is the most important in term of qualify and activity in housing financing system, is based on consumer transaction. The reasons which demand protection of the consumers are being come into prominence more in mortgage loans. So that, legislations have been made for protection of the consumers at every stage of contract, before establishment to the end. These legislations differ from other legislations which are for protection of the consumers in some cases. This originates from qualify of mortgage loans. Thus it can be said that mortgage loans demand a particular act for protection of the consumers.