Fen bilgisi öğretmen adaylarının teknolojiye ilişkin görüşleri
Pre-service science teachers' views about technology
  1. Tez No: 326824
  2. Yazar: FATMA NAZLI KARAA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH AYDIN, PROF. DR. MEHMET BAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen Bilgisi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı, i) fen bilgisi öğretmen adaylarının teknolojiye ilişkin görüşlerini belirlemek, ii) fen bilgisi öğretmen adaylarının teknolojiye ilişkin görüşlerinin cinsiyet, mezun olduğu lise türü, öğrenim görülen sınıf düzeyi ve ailelerinin gelir düzeyleri gibi değişkenler açısından farklılık gösterip göstermediğini incelemektir.Bu araştırmada tarama (survey) araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın uygulaması, 2011 ? 2012 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Abant İzzet Baysal Üniversitesi 1, 2, 3 ve 4. sınıf Fen Bilgisi öğretmen adayları (N= 313) ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplamak için araştırmacı tarafından geliştirilen Teknolojiye İlişkin Görüş Anketi kullanılmıştır.Bulgular göstermektedir ki; i) öğretmen adayları genel olarak teknolojiye ilişkin olumlu görüşlere sahiptir. ii) öğretmen adaylarının cinsiyet, mezun olduğu lise türü ve ailelerinin gelir düzeyleri gibi değişkenlere göre teknolojiye ilişkin görüşlerinde anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Öğretmen adaylarının öğrenim görülen sınıf düzeyi değişkenine göre teknolojiye ilişkin görüşlerinde anlamlı bir farklılığa rastlanmıştır. Bu bulgulara dayanılarak gelecekte yapılabilecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purposes of this study are, i) to determine pre-service science teachers' views about technology. ii) to examine whether the pre-service science teachers? views about technology change depending on gender, the type of the high school graduated from, level of the class being educated, parents? level of income or not.In the study, survey was used as a research method. The application was conducted among preservice Science teachers of 1st, 2nd, 3rd and 4th classes in Abant Izzet Baysal University in 2011-2012 Academic Year spring term (N=313). The Views Questionnaire Related to Technology developed by the researcher was used to gain data.The findings show that ; i) the pre-service science teachers usually have positive views about technology. ii) No significant difference was seen in pre-service science teachers' views related to technology, depending on gender, the type of the high school graduated from and parents' level of income. A significant difference was seen in pre-service science teachers' views related to technology according to the level of class educated. By relying on findings, suggestions are made for future studies.