Sıralı lojistik regresyon analizi ile istatistik ve ekonometri derslerinde başarıyı etkileyen faktörlerin belirlenmesi: Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencileri üzerine bir uygulama
Determination of the factors effecting the success in the courses of statistics and econometrics through sequence logistic regression analysis: An application on the citizens from Faculty of Economics, Atatürk Universty
  1. Tez No: 326952
  2. Yazar: AHMET ŞERBETÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. SUPHİ ÖZÇOMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada lojistik regresyon modeli hakkında genel bir bilgi verilerek,ayrıntılı bir şekilde lojistik regresyon tekniklerinden olan sıralı lojistik regresyon modelinin temel kavram ve tanımlarının açıklaması ele alınmıştır.Kalitatif tepki modellerinden biri olan ve cevap değişkeninin kategorilerine maksimum olasılıklarveren lojistik regresyon modelinin tahmini belirli varsayımları gerektirir.Bu varsayımlara dayalı olarak cevap değişkeninin kategorik sıralı olduğu durumlarda sıklıkla sıralı lojistik regresyon modeli kullanılır ve test istatistiğine uygun olması durumunda söz konusu model tepkisel ölçümlerde kullanılabilir. Genel olarak sıralı lojistik regresyon modeli olarak adlandırılan sıralı logit modellerin kullanımına daha çok ekonomi ve finans alanında rastlanılmaktadır.Bu çalışmanın temel amacı lojistik regresyon tekniği hakkında modelin anlaşılmasını sağlayacak genel bilgiler vermek velojistik regresyon tekniklerinden birisi olan sıralı lojistik regresyon modeli hakkındaayrıntılı olarak açıklayıcı anlatımda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
By providing general information about logistic regression model, this study addresses fundamental concepts and definitions of ordinal ordinal logistic regression model, which is a type of the logistic regression methods.Estimation of logistic regression model, which assigns maximum probabilities to answer variables as a qualitative response model requires specific assumptions. Based on the assumptions, ordinal logistic regression model is used frequently when response variable is in categorical order. This model is also used for reactional measurements when test statistics is appropriate. Generally named as ordinal logistic regression model, ordinal logit model is mostly used in economics and finance.This study aims to provide general information to ensure logistic regression method is understood and explain ordinal logistic regression model in detail.