Görüntü işleme ile yüzey pürüzlülüğü ölçümü ve analizi
Surface roughness measurement analysis with image processing
  1. Tez No: 327052
  2. Yazar: ERKAN HOROZOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ERDİNÇ KOÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Makine Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Sistemleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Tornalama yapılan ürünlerin yüzeyinde oluşan pürüzlülük, ürünün çalışmasını etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Pürüzlülüğün en aza indirgenmesi amacıyla çeşitli ölçümler ve analizler yapılmaktadır. Tornalama işlemlerinden sonra, işlenen yüzeyde oluşan yüzey pürüzlülüğün ölçülmesinde izleyici uçlu yöntem sıklıkla kullanılmaktadır. Bu çalışmada işlenen yüzeylerde oluşan yüzey pürüzlülüğünün, görüntüleme cihazları kullanarak alınan yüzey görüntüsü üzerinden, görüntü işleme teknikleri ile ölçme işlemi ve değerlendirmesi yapılmıştır. Görüntü alınarak yapılan yüzey pürüzlülüğü ölçümü, temassız olduğundan ölçme işlemini kolaylaştırmaktadır ve yüzeyde herhangi bir tahribata sebep olmamaktadır. Ayrıca yeterli şartlar sağlanabilirse, tornalama işlemi sırasında işlenen parça yerinden çıkartılmadan da görüntü alınabilirse yüzey pürüzlülüğü analizi yapmak mümkün olabilir. Bu tez çalışmasında alınan görüntüler yüzey pürüzlülüğü açısından analiz edilerek izleyici uçlu yöntemle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turning to the roughness of the surface of products, is one of the most important factors affecting the operation of the product. A variety of measurements and analyzes are carried out in order to minimize roughness. After turning operations, the measurement of the surface roughness on the operand surface the follower jagged method is often used. In this project, the surface roughness on the operand surface,by using imaging devices, taken from the surface with the display image processing techniques the procedure of measurement and evaluation had been carried out.Surface roughness measurement made by taking image , (It is because non-contact) makes the measurement easy and do not cause any damage on the surface. In addition, if sufficient conditions can be achieved, if it is also possible to be taken image without removing the workpiece part during the process of turning,surface roughness analysis may be able to be done. In this thesis,the images have been analyzed and compared to follower jagged method in terms of surface roughness.