Avrupa Birliği sürecinde Türkiye'de işçi sağlığı ve iş güvenliği, işgören ve işverenin hukuki yükümlülükleri
Occupational health and safety in Turkey within the European Union accession process, legal obligations of employee and employer
- Tez No: 327458
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde Birliğin öne sürdüğü standartlara ulaşabilmek için Türkiye her alanda iyileştirmelere gitmektedir. Bu konulardan bir tanesi de sosyal politika içerisinde yer alan İşçi Sağlığı ve İş Güvenliğidir. Tezimizin amacı Avrupa Birliği'ni, Türkiye- AB İlişkilerini ele alarak, Türkiye'nin bu süreç içerisinde yapmış olduğu çalışmalara genel olarak de-ğinmektir.Avrupa Birliği sosyal politika alanında yaptığı çalışmalarda artık uz-manlaşmıştır ve üye ülkelerinde de bu alanda oluşturulan standartların aynı düzeyde olmasını istemektedir. Türkiye ise bu konuda üye ülkelerin gerisin-dedir hatta bağımsız İş Sağlığı ve Güvenliği kanunu ancak 2012 yılının üçün-cü çeyreğinde yürürlüğe girebilmiştir.Bu çalışmada Avrupa Birliği, Türkiye ve AB ilişkileri ve bu süreç içe-risinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği konusunun gelişimi tarihsel olarak ele alınmıştır. Son bölümde de Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği kanununa kısaca yer verilerek kanun içerisinde bulunan işgören ve işverenlerin İş Sağlığı ve Gü-venliği konusundaki yükümlülükleri belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In The European Union Accession Process, Turkey makes the neces-sary amendments in every field to reach the standards set forth by the Union. One such issue is Occupational Health and Safety within the context of Social Policy. The aim of our study is, in general, to review the European Union, the relations of EU-Turkey, Turkey?s march in the accession process, and is to focus on Occupational Health and Safety Issue, in particular.European Union is well specialized in the field of social policies and wants every member country to reach the same social policy standards. Tur-key has been outdated by member countries of European Union regarding this issue; moreover, separate Occupational Health and Safety Law could barely become effective in the third quarter of 2012.In this study, European Union, Turkey-EU Relations, the development of Occupational Health and Safety subject in this process have been worked through from an historical perspective. And in the last chapter, we have men-tioned shortly the new Occupational Health and Safety Law. In addition, the obligations of employee and employers in Occupational Health and Safety Law have been underlined.