Doğrudan yabancı yatırımlarım makroekonomik faktörler üzerindeki etkileri; Türkiye ve Brezilya karşılaştırması
The impacts of foreign direct investments on macroeconomic factors; comparison of Turkey and Brazil
  1. Tez No: 327466
  2. Yazar: DERYA AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Çalışmanın amacı doğrudan yabancı yatırımların Türkiye ve Brezilya ekonomisi üzerindeki etkileri grafiksel olarak analiz edilerek her iki ekonomi üzerindeki etkisi karşılaştırılarak farklılıkları saptanmasıdır.Çalışmada ilk olarak doğrudan yabancı yatırımaların kavramsal boyutu ele alınmış, belirleyici faktörleri ve ekonomiye olan etkileri hakkında genel bilgiler verilmiştir. Ardından dünyada doğrudan yabancı yatırımların tarihi gelişimi hakkında bilgi verilmiş ve sektörel ve ülkeler bazında değerlendirilmeye çalışılmıştır. Daha sonra ise doğrudan yabancı yatırımların Türkiye bazında ele alınmış tarihi gelişimi, sektör ve ülke bazında değerlendirilmesine yer verilmiştir. Son bölümde ise Brezilya ekonomisi ile karşılaştırma yapmadan önce genel ekonomik yapıları ve gerçekleşen doğrudan yabancı yatırımlar hakkında genel bilgiler verilmiş ve grafiksel analiz yapılarak doğrudan yabancı yatıırmların bazı ekonomik değişkenler üzerinde etkisi tahmin edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to graphically analyze and compare the impact of foreign direct investments on the economies of Turkey and Brazil; and to determine their differences.In this study, firstly, the conceptual dimension of foreign direct investments is discussed and the general information about their deterministic factors and impacts on economy is given. The historical development of the foreign direct investments is discussed and evaluated on the basis of sectors and countries. Then the foreign direct investments are discussed on the basis of Turkey, and their historical development and evaluation on sectoral and national basis were done. At the last section, before making a comparison with the Brazilian economy, general information on their general economical structure and on the actual foreign direct investments is given, and the impact of the foreign direct investments on some economical variables is estimated by means of graphical analysis.