Sâmiha Ayverdi'nin dinî düşüncesi
The relegious idea of Sâmiha Ayverdi
- Tez No: 327518
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN BOZKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Çalışmanın giriş kısmında araştırmanın metodu ve kaynakları üzerinde durulmuştur. Çalışmanın birinci bölümü Sâmiha Ayverdi'nin hayatı, edebî şahsiyeti ve faaliyetlerine ayrılmıştır. Devamla Sâmiha Ayverdi'nin dinî anlayışının beslendiği kaynaklar ele alınmış; başta mürşidi Ken'an Rifâî olmak üzere Fatih Sultan Mehmed, Yunus Emre ve Mevlânâ Celâleddin-i Rûmî gibi şahsiyetlerin görüşlerine Ayverdi'nin eserlerinden örnekler verilmek suretiyle açıklık getirilmiştir. Çalışmanın esas kısmını teşkil eden ikinci bölümde ise Sâmiha Ayverdi'nin romanları, hikayeleri, mensur şiirleri ve diğer eserleri incelenerek yazarın fikrî eserlerinden de hareketle ondaki din anlayışı tespit edilmeye çalışılmıştır.Sonuçta, Sâmiha Ayverdi'nin eserlerinde din anlayışının yazar tarafından ne şekilde ele alındığı, bu din anlayışının yöneldiği ortak noktalar ve bunlardan hareketle yazarın din anlayışı, çalışma sonunda ortaya çıkan veriler ışığında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the introduction part of the study, it is being explained the essential of method and soursy. In the firt part of the study, there are topics such as life, literary characteristic of Sâmiha Ayverdi. It is dealed with the source which developed Sâmiha Ayverdi's consept of love and it is being clarified relegion concept of adepts such as Ken'an Rifâî who comes first and is the quider of her, Fatih Sultan Mehmed, Yunus Emre and Mevlânâ Celâleddin-i Rûmî by giving examples from her works. In the second part which identify the basic idea of our study, by investigating Sâmiha Ayverdi's novels, short stories and prose poems and at the same time her intellectual works, it is being tried to understand the mentality of relegion of her.In the last our study, which consists of conclusion in which how the concept of religion is taken up by Sâmiha Ayverdi in her works, this religion concepts' inclined the same ideas and also with the help of these, evaluating the religion consept of writer from the point of view which come out at the end the study is put forward, also that sows existent sources in which information about her could be get.