İşverence iş akdinin haklı sebeple feshi
Justifiable termination of the employment contract by the employer
- Tez No: 327648
- Danışmanlar: PROF. DR. ALGUN ÇİFTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
İstanbul Ticaret Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans Tezi olarak hazırladığım çalışmamın konusu işverence iş akdinin haklı nedenle feshidir.Tez çalışmam, dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmamın birinci bölümünde iş sözleşmesinin sona erme nedenleri, ikinci bölümünde iş sözleşmesinin haklı nedenle feshedilmesi, üçüncü bölümünde işveren tarafından yapılan haklı fesih nedenleri ve son bölümde ise işverenin haklı fesih nedenlerinin sözleşmeyle sınırlandırılması konusu ele alınmıştır.Çalışmamda, Yargıtayın geçmişten günümüze değişen görüşlerine yer vererek, öğretide yer alan farklı görüşleri ele aldım. Konu hakkında yaşanan fikir ayrılıklarında, değerlendirmelerde bulundum. 6098 s. Borçlar Kanununun yürürlüğe girmesinin, özellikle haklı fesih alanında ne gibi değişiklikler getirdiğine çalışmamda yer verdim. Eski İş Kanunu ile Yeni İş Kanunu arasında yer alan farklılıklara da çalışmamın temelinde değindim. Görülmektedir ki, Yargıtay tarafından işverenin haklı fesih nedenleri belirlenirken yeknesaklık çoğu zaman sağlanamamakta, öğretide ise görüş farklılıkları yaşanmaktadır. Çalışmamda, bazı Yargıtay kararlarının eleştirisini yaparak, işveren temelinde haklı fesih nedenlerinin ne şekilde olması gerektiğini açıklamaya çalıştım
Özet (Çeviri)
This thesis mainly explores, the reasons for, the termination of the employment contract. It particularly examines the law applicable to justifiable termination of the employment contract by the employer. The examination begins with a discussion on what grounds the cancellation of an employment contract can be justified. The thesis, then, seeks to draw the applicable legal framework through analysing the relevant legal literature, the jurisprudence of the Turkish Supreme Court and the Code of Obligations Law No. 6098. In the last part, in light of aforementioned legal sources, it deals with the question whether the employer's right to end an employment contract on legally justifiable bases can be limited through entering into a, collective bargaining, agreement.