Implementing task-supported teaching in primary EFL classes
Etkinlik destekli dil öğretiminin ilköğretim İngilizce sınıflarında uygulanması
  1. Tez No: 327691
  2. Yazar: FATMA SOYSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU ŞİRE KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada bir devlet ilköğretim okulundaki 7. sınıf öğrencileriyle birlikte çalışılmıştır. Çalışmada etkinlik destekli dil eğitimi kullanılmıştır. Çalışma bir eğitim-öğretim yılı içerisinde tamamlanmış ve dokuz iletişimsel etkinlik uygulanmıştır. Etkinlik destekli dil öğretiminin uygulanması sonucu ortaya çıkan sonuçlar araştırılmıştır. Bunun yanı sıra etkinlik tabanlı dil öğretimi ortamında karşılaşılan; sınıf büyüklüğü, gürültü, sınıf kontrolü, kullanılan materyal/kaynaklar, mevcut zaman, açıklamalar, müfredatı yetiştirme, öğrencilerin tutumu, öğrencilerin yetenekleri ve öğrencilerin ana dil kullanımı şeklindeki zorlukların bu çalışmada uygulanan etkinlik destekli dil öğretimi ortamında ne derece ortaya çıktığı araştırılmıştır. Bu çalışmada öğrencilerin bakış açıları da incelenmiştir. Ders kitaplarındaki mekanik etkinliklerle etkinlik destekli dil öğretiminin sunduğu iletişimsel etkinlikler arasında; etkinliğin zorluğu, etkinlik esnasında hissedilen gerginlik, etkinliği yapmada hissedilen güven, etkinliği yapmaya duyulan ilgi ve etkinliği yapma motivasyonu açılarından öğrencilerin algılamalarındaki farklar ayırt edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada kullanılan materyal ve yöntemler beş aşamada uygulanmıştır. İlk aşamada araştırmacı tarafından etkili bir etkinliğin özelliklerini içeren bir etkinlik planı kullanılarak etkinlikler dizayn edilmiştir. Etkinliklerin dizaynı sırasında literatürde kullanılmış olan etkinliklerden, ve alandaki uzmanların önerdiği etkinlik tiplerinden yararlanılmıştır. İkinci aşamada her etkinlik uygulamasından sonra bir fikir formu araştırmacı tarafından doldurulmuştur. Üçüncü aşamada her iletişimsel etkinliğin uygulanmasından sonra Carless (1997) tarafından geliştirilmiş olan zorluk kontrol listesi araştırmacı tarafından doldurulmuştur. Dördüncü aşamada öğrencilerin algılamalarına bir iç görüş kazanabilmek amacıyla hem mekanik etkinliklerin hem de iletişimsel etkinliklerin ardından katılımcı öğrenciler bir anket doldurmuşlardır. Son aşamada anketle toplanan veriyi desteklemek amacıyla anketlerin ardından öğrencilerle görüşme yapılmıştır. Araştırma sonucunda; iletişimsel etkinliklerin öğrenciler tarafından çeşitli sebeplerle kabul gördüğü, İngilizce derslerinde bir çeşitlilik sağladığı ve öğrencilerin motivasyonlarını arttırdığı görüldü. Etkinlik destekli dil öğretimi uygulamasında sınıf büyüklüğü ve kullanılan materyaller çalışma süresince problem teşkil etmezken; mevcut zaman, açıklamalar, müfredatı yetiştirme en sık görülen zorluklar olarak ortaya çıkmıştır. Sınıf kontrolü, ana dil kullanımı, öğrencilerin yetenekleri, öğrencilerin tutumu ve gürültü en sık hissedilen zorluklardan en az hissedilen zorluklara doğru bir sıralama göstermiştir. Ayrıca, öğrencilerin bakış açıları incelendiğinde her iki etkinlik türünün de (mekanik ve iletişimsel) öğrenciler tarafından kabul gördüğü ve etkinliğin zorluğu, etkinlik esnasında hissedilen gerginlik, etkinliği yapmada hissedilen güven, etkinliği yapmaya duyulan ilgi ve etkinliği yapma motivasyonu açılarından iki etkinlik türü arasında öğrencilerin algılamalarında hissedilir bir farklılığın olmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a state primary school, and the researcher worked with the 7th grade students. Task-supported teaching was implemented in the study. The study was completed in a whole academic year. Nine communicative tasks were implemented during the span of the study. The results of a task-supported teaching implementation were investigated. Besides, the researcher aimed to see the actual difficulties perceived on the issues of; class size, noise, class control, instructions/explanations, time available, materials/resources, covering the syllabus, pupils? attitude, pupils? ability, and pupils? use of the mother tongue in task-supported teaching context. Learner perspectives were also investigated in this study aiming to find out the differences in the perceptions of learners on the two types of tasks; enabling tasks and communicative tasks, in relation to the difficulty of task, stress felt during task, confidence in doing task, interest in doing task, and motivation to do task. Data collection occurred in five phases. In the first place, communicative tasks were designed by the researcher using a task plan taking the characteristics of an effective task into consideration. The researcher made use of the tasks and task types used and suggested in literature. Secondly, a reflection-paper was completed after each communicative task by the researcher. The researcher completed a difficulty checklist following each communicative task as a third step. This checklist was designed by Carless (1997). In the fourth phase, the participants completed a questionnaire following both enabling tasks in the coursebook and the communicative tasks designed by the researcher so as to gain an insight into the learner perspectives. In order to support the data derived from the questionnaire, the researcher interviewed with the participants in the last phase. The study revealed that the communicative tasks were accepted by the students depending on different reasons, provided a variety for English lessons and increased the students? motivation. The issues of classroom size and the materials/resources caused no difficulty throughout the study, whereas the time available, instructions and covering the syllabus appeared as the most problematic issues. When the other difficulties were graded from the most problematic ones to the least, such a sequence appeared; class control, the use of mother tongue, pupils? ability, pupils? attitude, and noise. It was also found out that both types of tasks (enabling and communicative) were welcomed by the participants, and no significant difference appeared in learner perceptions between the two types of tasks in terms of the difficulty of task, stress felt during task, confidence in doing task, interest in doing task, and motivation to do task.