Doğrudan pazarlamada e-satış ve seyahat acenteleri üzerine bir uygulama
Direct marketing and the wievs of travel agency managers toward online sales
- Tez No: 327699
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DEMİRCİ OREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Firmaların piyasada her geçen gün zorlaşan rekabet koşulları ile baş edebilmeleri için teknolojiyi yakından takip etmeleri gerekmektedir. Bu teknolojilerin en önemli aktörlerinden biri de internettir. Özellikle son yıllarda büyük bir gelişim gösteren ve tüm dünyada hızla yayılan internet gelecekte de doğrudan pazarlama ve satış konusunda firmaların en büyük destekçilerinden olacaktır.Böyle bir ortamda aracı kuruluşlara olan ihtiyacın azalması seyahat acenteleri için de ciddi bir gelecek kaygısı yaratmaktadır. Ancak seyahat acentelerinin internet üzerinden satış yapabiliyor olması bazı zıtlıkları da beraberinde getirmektedir. Bir yandan internet üzerinden kendi ürünlerinin satışını yapabilen seyahat acenteleri, diğer yandan aracı rollerinin internet yüzünden azalması nedeniyle iş alanlarının daralması ile karşı karşıya kalabilmektedirler.Bu çalışmada, seyahat acentelerinin son yıllarda hızla büyüyen internet üzerinden satışa yönelik görüşleri öğrenilmeye çalışılmıştır. Özellikle kendi ürünlerini satma konusunda avantaj sağlayan ama aracı rollerinin azalmasına neden olan internet üzerinden satışın ve seyahat acentelerinin geleceği hakkındaki görüşlerinin önemini vurgulamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Firms have to follow technology nearly to cope with competitive environment in the market that became harder in every passing day. One of the most important actors of this technology is internet. Internet, that has great improvement in late years and expand rapidly in entire world, will be one of the biggest supporter of firms in direct marketing and selling in future.In such an environment, decreasing demand for the travel agencies make serious worries for the future. But, it make some contrasts that the travel agencies able to make selling over the internet. On one hand, the travel agencies sell their own product on the internet, on the other hand they can face with become narrowing their business area due to reducing of their role because of internet.In this study, the wievs of travel agencies towards fast-growing sales over the Internet in recent years aimed to measured. Especially selling over internet, which provides advantages to sell their products but decreases their intermediary role, and the importance of views of travel agencies on their future aimed to emphasize.