Ebû Bekr Ca'fer b. Muhammed el-Firyâbî ve hadis ilmindeki yeri
Abu Bakr Ca'far b. Muhammad al-Firyabi and the importance of his in the study of hadiths
  1. Tez No: 327720
  2. Yazar: HANİFİ CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada, Ebû Bekr Ca'fer b. Muhammed el-Firyâbi ve onun hadis ilmindeki yeri incelenmektedir. Araştırmamız üç bölümden oluşmaktadır.Giriş bölümünde; konunun sınırları, araştırmanın amacı, kullanılan yöntem ve teknikler üzerinde durulmuştur.Birinci bölümde; Firyâbî'nin yaşadığı asır incelenmiş, hayatı, ilmi kişiliği, hocaları ve talebeleri üzerinde durulmuştur.İkinci bölümde ise; Firyâbî'nin eserleri ele alınmış, hadis ve rical ile ilgili görüşlerine yer verilmiş, zayıf ve mevzu hadislere yaklaşımı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Abu Bakr Ca'far b. Muhammad al-Firyabi and his place of the hadith are examined. Our study consists of three chapters.In the introduction chapter; the boundaries of the subject, purpose of the research methodology used and the tecniques are discussed.In the first chapter; the term which Firyabi lived is examined, his life and scientific personality, his teachers, and his students.In the second chapter; Firyabi's Works are researched and his views are discussed about hadiths and rical, his weakness and fabricated hadiths apporachare brought up.