Farklı olgunlaşma grubundaki melez mısır (Zea mays indentata Sturt.) çeşitlerinin verim ve morfolojik özellikleri yönünden değerlendirilmesi
Evaluating of hybrid maize (Zea mays indentata Sturt.) varieties in different maturing group as to yield and morphological characeristics
- Tez No: 328287
 - Danışmanlar: PROF. DR. İSMET BAŞER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çalışmada Trakya Bölgesi?nde Ürün olarak yetiştirilebilecek en uygun olgunlaşma süresine sahip melez mısır çeşitlerinin verim ve morfolojik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılan bu araştırmada çiçeklenme süresi, bitki boyu, ilk koçanın yerden yüksekliği, tane nemi, tane koçan oranları ve tane verimi gibi öğeler üzerinde durulmuştur. Deneme 2009 ve 2010 yıllarında, Tekirdağ ve Edirne lokasyonlarında sulu koşullarda üç heterotik gruba sahip (FAO 500, FAO 600 ve FAO 700) 15 ticari hibrit çeşit ile yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study was conducted with the aim of determining yield and morphological characteristics of hybrid maize varieties which have the most suitable maturing period grown as a crop in Thrace region. The flowering time, plant weight, the height of first ear from the ground, grain humidity, ear seed ratio and seed yield were asserted. 15 commercial maize varieties in three heterotic groups(FAO 500, FAO 600 ve FAO 700) were conducted the field experiment under irrigated conditios in Tekirdağ Location and Edirne Location in 2009-2010 year.