Türk vergi sisteminde gelir vergisi ve katma değer vergisinin gelir dağılımı üzerindeki etkileri
Influences of income tax and value added tax onto the distribution of income in Turkish tax system
- Tez No: 328590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİNHAN ELİF YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada Türk vergi sisteminde Gelir Vergisi ve KDV'nin gelir dağılımı üzerindeki etkileri incelenmektedir. Gelir dağılımı konusuna yalnız Türkiye özelinde değil Dünya genelinde bakıldığında, gelişmekte olan ülkelerle beraber gelişmiş ülkelerde de gelir eşitsizlikleri gözlenmektedir. Liberal ekonomilerin çoğunlukla hakim olduğu global piyasalarda devletler kendi anayasalarından kaynaklanan zorunluluklarla sosyal devlet anlayışının gereklerini yerine getirmeye çalışmaktadırlar. Günümüz şartlarında ise sosyal devlet olabilmenin en temel unsurlarından birisi toplumu oluşturan bireyler arasındaki gelir düzeyi uçurumlarının kapatılması ve yoksullukla etkin bir şekilde mücadele etmektir.Devletin kamu finansmanını sağlamak amacıyla vergi toplaması gerekmektedir. Bu çalışmada bir çok unsurdan olumsuz şekilde etkilenen gelir dağılımı üzerinde Gelir Vergisinin olumlu KDV'nin ise olumsuz etkiler yarattığı görüşü savunulacaktır.Çalışmanın birinci ve ikinci bölümlerinde Vergi ve Gelir Dağılımı kavramları iktisat ve maliye literatürlerinde önde gelen yazarların görüşleri çerçevesinde teorik seviyede açıklanmaya çalışılacaktır.Çalışmanın üçüncü bölümünde evrensel düzeyde teorik çerçevesi çizilen vergilemenin Türk vergi sistemindeki Gelir Vergisi ve KDV uygulamalarından bahsedilecek ve bu vergilerin gelir dağılımı üzerindeki etkileri açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
This study is about the influences of Income Tax and VAT onto the distribution of income in Turkish tax system. There are inequalities also in the developed countries, along with the developing countries with respect to the distribution of income throughout the world in Turkey and in the world as a whole. In global markets where liberal economies are dominant, the states strive to observe due diligence to conform to the requirements of the social public managements as mandated by their constitutions. Under contemporary conditions, closing the gap between the incomes of individuals in the society as an essence in order to be a social state and struggling against the poverty in an effective manner.The public administration should collect the tax to fund the public spending. The affirmative effects of the Income Tax as opposed to the negative effect of VAT on the distribution of income will be investigated and advocated in the study, which is infect under negative effects of various factors.The theoretical point of view will be set forward in 1st and 2nd sections of the works in regard to the concept of taxation and income distribution within the framework of literature on the economy and finance.3rd section of the study will include the practical implementation of the taxation whose theoretical framework is established in previous sections and their influences on the distribution of income will be described.